E merkure, 28.02.2024, 11:28 PM (GMT)

Mendime » Çeliku

Kalosh Çeliku: Dregëza

E enjte, 09.12.2021, 08:12 PM


DREGËZA*

NGA KALOSH ÇELIKU

“DREGËZA”, anonime?! Dje, komuniste?! Sot: Neokomuniste?! Përçudi, Sot edhe  “Shqiptare”?! Dje, dhe Sot: Po, na i ndalnin ëndrrat pas komuniste dhe, Neokomuniste. Përmëkeq, me një torbë taxhi përqafe.

Vendeve të punës, e posteve politike nga Nëna Parti. Sot, zgjohen nga gjumi Dimëror si Neokomunsitë. Ende, pa u dalë gjumi mes ëndrrave?! Nuk u kënaqën me përndjekjen e Arsimit dhe Kulturës Shqiptare nga perandoria osmane, pushtimi serb, asaj komuniste, dhe Sot: neokomuniste. Deri Dje, partizane dhe arratisur e dalldisur pas partive politike shqiptare, dhe atyre “maqedonase”. Edhe, Sot: të punësuar me vende pune partiake, dhe një torbë taxhi përqafe.

Vende pune partiake, në instuticionet e Shtetit të “përbashkët”. Emëruar, me vite si anëtare shqiptare nëpër komisione arsimore dhe kulturore Shqiptare. Përçudi, Sot, papritmas: u doli gjumi?! Edhe, i sulmuan Institucionet arsimore dhe kulturore shqiptare, që mezi mbetën ende gjallë me pak shpirt, Sot: në Maqedoninë e Veriut. Anëtarë komisioni, që keni qenë ju partizanët politik. Komisione, me vende  pune partiake, dhe partizane të partive politike nëpër ato komisone arsimore-kulturore partike qeveritare. Që, përfunduan, shumica në Ferr (Xhehnem).

Dregëza, deri Dje: si partizane partiake, që i ka “stimuluar” me mjete marramendëse materiale këto “institucione arsimore - kultutore Shqiptare” mes Tri zjarreve: “maqedonase”, partive politike “shqiptare”?! Mos, them: edhe atyre serbe. Ose, perandorisë osmane. Padyshim, ka qenë Luftë e rreptë fyt për fyti patritotike: Jetë, a: Vdekje?! Falë, tyre: e kanë  pasur edhe një torbë taxhi varë përqafe me kordhë kanapi nga partitë politike shqiptare. Edhe, partive “maqedonase” në pushtet. Mos them të atyre serbe.

Nuk ka problem. Që, i kanë ndërruar partitë politike, si kurva burrat. Edhe pse, kurvës i ka hije, por jo edhe këtyre partizanëve të partive politike. Nateditë, sipas situatave politike personale, përfitimeve politike personale (çorapet). Ose, kurva ndërron brekët. Nuk, ka problem. Nga ana ime, si shkrimtar shqiptar, fajtori kryesor për të marrë frymë këto institucione arsimore kulturore, dhe politike: Fatkeqësisht, kanë qenë në duartë e Partive Politike Shqiptare, dhe “maqedonase”. Edhe, serbe. Argatëve tyre “kulturor” politik të Policisë Letrare. Sot, që ende: turren  me të katra pas herdheve të Dashit me një torbë taxhi përqafe, mos i bien diku udhës. Dashit brirëpërdredhur rreth veshëve, duke e kërcyer gardhin, matanë Livadhit.

Ti, që edhe Sot, ke guxim: delësh anonim, pa emër e mbiemër, me pseudonimin “patriotik” DREGËZA. (K. ?. thotë: Futja bythëve Kryengritsin e tij librave, publicistik” që i keni në bibliotekë...?!) Fatkeqësishtë, je  i mbuluar kokë e këmbë, dhe fytyrë nën ferexhenë e zezë. Pse, nuk delë me emër dhe mbiemër, ta shohim edhe ne lexuesi shqiptar, kush është kjo haxhuxhe me ferexhenë e zezë e mbuluar këmbekokë hedhur krahëve?!

Kotnasikoti, trembesh nga Kalosh ?eliku. Nuk merret me ty, humbë kohë. Ky, është Kalosh ?eliku: Rebeli pandreçshëm shqiptar. Thuaje, mendimin tënd përmejdani! Qofsh, partizan, apo “artist” kulturor. Dëshmi, që rrugës nga kemi ecur kemi lënë gjurmë aq të thella, që nuk i fshinë dot asnjë Stuhi. furtunë, shi, rrufe, breshër. Ose, borë e madhe.

Dhe, kur kësaj Dregëze arsimore-kulturore, i ndalet taxhia nga sistemi Neokomunsit, dhe e përzë nga gjiri i saj politik, edhe Nëna Parti Shqiptare, e ngre zërin, se: Institucionet tona arsimore - kulturore shqiptare, gjithë jetën, paskan qenë “vetëm në letër”?! Pavetëdije, se: Institucionet tona arsimore-kulturore kanë vepruar mes Tri zjarrave: Shqiptare, “maqedonase” dhe serbe. DREGËZA, pa i përcjellë aktivitetet e tyre arsimore dhe kulturore, ngre Sot zërin si Lopë shterpë që moti e ka pi Bolla me flokë, kur deri Dje: Edhe ajo, ka qenë e punësuar si argate partizane, dhe si gazetare “analiste” besnike politike. Edhe, pse ka qenë partizane e partive politike dhe institucioneve në Shtetin e “përbashkët të vëllazërim - bashkimit”?!

Edhe, atë: kundër Institucioneve arsimore dhe kulturore shqiptare, që kanë lindur mes plumbave dhe rrethuar me tanke, duke lexuar poezi në Shkupin Shqiptar, gjatë vitit 2001. Atyre partiake, apo Shqiptare, anë e mbanë Atdheut?!

Institucionet shqiptare, që janë themeluar me kushte politiko-policore komuniste, dhe Sot neokomuniste, i kanë përballuar kohës egër komuniste dhe, neokomuniste. Sot: përballen, edhe me Vetëveten. Sistemin komunist. Dhe, neokomunist. Kur, ju: si partizanë partiak: “analistë”, “gazetarë”, dhe policë letrar, i keni luftuar artistët shqiptar me të gjitha “armët” partiake, dhe policore fyt për fyti në Arenën Arsimore-Kulturore Shqiptare.

Jo, oj DREGËZ “arsimore - kulturore shqiptare”! Qofshë, edhe, policore letrare! Nga kemi ecur, kemi lënë gjurmë aq të thella, sa që: nuk i fshinë dot, asnjë furtunë, stuhi, shi i madh. Breshër mbi ?ati. Borë e Madhe. Mos, dilni anonime të mbuluara me shami kokën dhe sytë, ferexhe të zeza (haxhuze), kokë e këmbë krahëve! Koha është, Sot: të dilni me emra dhe mbiemra! Dhe, jo me ferexhe të zeza duke e mbuluar edhe fytyrën, Ballin dhe sytë. Patjetër, duhet t’ua shohi juve fytyrën, dhe sytë si DREGËZ lexuesi shqiptar! Edhe, zhveshi ferexhetë e zeza krahëve  te “Parku i Grave”, në Shkup...

1. Dregëza | Kuptimi dhe Shpjegimi në Fjalorin Shqip

Kuptimi i fjalës dregëza ... vogël a puçërr e qelbëzuar në lëkurë, që ka zënë kore ose që ka nisur të përthahet; korja e kësaj plage: me dregëza në fytyrë…(Vota: 21 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora