E shtune, 02.03.2024, 04:40 AM (GMT)

Mendime » Çeliku

Kalosh Çeliku: Lisat e livadhit para shtëpisë

E hene, 15.11.2021, 06:59 PM


LISAT E LIVADHIT

PARA SHTËPISË

Nga Kalosh Çeliku

Babai, si fëmij gjithmonë më merrte vete. Edhe, në takime me miqtë besnik, Burrat e pushkës. Farefis, familjarë anembanë Kërçovës. Dasma. Dhe, Oda të burrave.

Një ditë, nuk deshi të më marrë me vete. Tha: pritëm këtu para burgut të kafshëve! Unë, do të shkoj t’i ushqej kafshët, e ti pritëm pas dere.

E kuptova, se: nuk deshi të më marrë me vete për dore. Aty për aty, m’u kujtua, se: burgu i kafshëve e kishte edhe një dritare pas shtëpisë, në Lëmë. Nuk e prita para dere. Nga, ku donte të më ikë tinëz si kaçak i maleve.

Vrik e vrik i vura pusi te dritarja, pas burgut. E zura kaçakun e maleve duke dalë nga dritarja, në Lëmë. Qeshi. Nuk ta hodha unë ty, po ti ma hodhe mua me një pusi kaçake.

Vite më vonë, Vëllai pasi u kthye nga Parisi, e preu Lisin e midis Livadhit për ndërtimin e Shtëpisë re, në vendlindje. Dhe, lisat përreth Shtëpisë, që Babai i kishte roje me vite para Livadhit rrëzë ?uke, përderisa unë isha në Prishtinë. Lisat, që Babai nuk i priste, po më merrte mua me vete në mal, t’i presim dëllinjat. Lisat, siç duket i ruante për Dimër. Dëllinja, frute të cilat Unë Sot i pi raki për Dimër.

Sot, nuk kemi Lisa në Livadhin para Shtëpisë, po shelgje...(Vota: 18 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora