E premte, 01.03.2024, 08:39 AM (GMT)

Mendime » Çeliku

Kalosh Çeliku: 'Hale' para shtëpisë

E marte, 30.11.2021, 07:10 PM


“HALE”* PARA SHTËPISË

NGA KALOSH ?ELIKU

Gjithëshka, gati është “Hale”. “Hale”, dikur kemi pasur pas Shtëpie. Po, jo si Sot para Shtëpisë. Ose, në Shtëpi. Dihet, “Hale”kemi pasur edhe pas porte. E kemi edhe Sot. Jo, vetëm familjare. E kanë pasur, edhe mbretëritë në Perandarorinë osmane. Mos themë për Partitë Politike Shqiptare. Ose, në Lëmë. “Hale”, pas Gardhi. E përsërisë “Halenë”, në rrugë: Ferrave. Fushave. Livadheve. Maleve. Dihet, edhe pas porte matanë Gardhi. Përtej, mureve. Kufinjëve turqëve dhe shqiptarëve. Kufinjëve shqiptaro-shqiptar. Dardhave Gorrice. Matanë, “Përronit të Thanës”. Ende, nuk e di: a, ka “Hale,” Livadheve pas ?uke. “Hale”, në male. “Hale”, edhe te “Parku i Grave”, në Shkup.

Po, jo: kjo, dhe “Haleja” e Sotshme, çka na duhet neve para “Shtëpisë Publike”?! Pamarrë parasysh, që ata,  na  e kanë mbushur me shurrë, dhe mut Shtëpinë.

Nateditë, i përpëliteni dashurisë fetare dhe politike?! Dhe, derdhni lotë rrëke krokodili rrugëve politike. “Fitoreve” të partive politike, Qeverisë, të “vëllazërim-bashkimit”. Që, Sot: Dhe, “Hënorja” u delë kaçak Grua si Shotë Galica, tënzishtë maleve në Luftë. Betejë, t’i ndalë, Xhuzet  para Shtëpisë, që me dajre na hedhin valle mesdite në Lëmë.

Dhe, kujtiteket i nxjerrë brekët: herdhet, dhe përdredhë bythët para Shtëpisë...

1. Nevojtore, WC, toalet.(Vota: 12 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora