E shtune, 08.05.2021, 10:51 PM (GMT+1)

Kulturë

Neki Lulaj: Zgjohu, dardan!

E hene, 22.03.2021, 07:25 PM


Neki Lulaj

Zgjohu, dardan!

Zgjohu dardan

Hidhi supet e kaltra

Midis krahëve të diellit

Se po rrudhet Dardania!

Dil nga zemra e lëkura gurit

Të Velanisë

Se hienat

Po e brejnë e pickojnë  testamentin.

Ktheje rugovizmin si e le

Tregoju mëkatarëve

Se dashuria e brezave

Është ta ndërtojmë Lirinë!

Zgjohu, dardan i zgjuar

Me shallin rreth qafe!

Për simbolin shekullor të robërisë

Lësho kushtrimin

Me fjalën prush mblidhi

Kokat e kombit

Largo mendjet e kalbura

Akejt që janë kacavjerrë trungut

Qortoji të gjithë

Mashtruesit e dakadave ushunjëzat

Që gojën e patën plot rugovizëm

E këmishat stalinizëm!

Zgjohu se krushqit e rremë

Me gishta halash

Bërrylave të stuhive

Po ja vrasin ëndrrat e rinisë

Zgjohu!

Mars 2021(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora