E enjte, 13.06.2024, 10:30 AM (GMT+1)

Kulturë

Kalosh Çeliku: Qerre me ferra

E diele, 21.03.2021, 01:30 PM


QERRE ME FERRA

NGA KALOSH ?ELIKU

(Përinatë të Vjeshtës

fjeti me Dimrin)

Vera, e gushtit. Vapës

Përinatë, të Vjeshtës:

Ferexhezezës, krahëve

Poezive. Fjeti me Dimrin.

Vera, e gushtit. Vapës

Poezive egra. Vjeshtës

Përinatë, fjeti me Dimrin...

(Rivalja e Katundit dalldisur

punët nuk i mbanë në shpinë)

Edhe, rivalja e Katundit dalldisur

Punët, nuk i mbanë dot në shpinë.

Thotë: Si, opioniste gazete e dehur

Nga shkrimet publicistike.  Ose:

Partitë e dalldisura Sot, politike.

Duart, lartë nga Partiaime politike

Lideri. Unë, jam Gruaja e tij besnike:

I lutet Zotit me shkrime publicistike!

Imzot, kush i beson Gruas besnike?!...

(Vetë do shkoj në Shtëpi)

Edhe,Sot kam pi birrë të errët

Dihet, atë: Si një bollë shullani.

Kokëmëkokë me dëllinja Parku:

Jo, atë të zakonshmen me Diell

Po, birrën me vitamin H. Qiell.

Natën, kthehem këmbë rrugës:

Mezi eci nga “Parku i Grave”.

E hiqja vallen e burrave tetëshe

Pas meje, dëgjoj një zë Gruaje:

Zotëri, a jeni mirë? Dhe, sonte

A, keni pak nevojë për ndihmë?!

Jo, i përgjigjem pa e këthyer kokën

Vetë, Sontedo të shkoj në Shtëpi...

“Shotë Galicat” e “Gjuetarit”

dhe kënga e Adem Jasharit)

Pasmesnate, shpesh ikja nga Kërçova

Dhe, Rrugës ndaloja në një Tavernë:

Pas Luftës guerile, të 2001 -shit. Liri.

Hyrjen e Tetovës. Tavernën “Gjuetari”:

Gjokun pullali, pasimezi lidha në Prag

Për një raki rrushi. Dhe, Dy shtama verë

Muzikë Nate shqipe. E çmendur. Agim.

Këngëtaret, zjarr ku e këndonin këngën

Për Adem Jasharin. Dhe, Hiqnin valle:

Armët, nxirrnin për mejdani. Dyluftime

Komandantët, pas lufte pinin uiski. Liri.

Gjinjve heroinave, i rrasnin markat

Shkrepninkallashnikovët, në Liri.

Edhe, Unë Poeti dikur hyra në valle

Azganes, Sonte nuk i dhash marka:

Po, Librin tim me poezi: Loja e syve.

E, heroina më shpërbleu me këngën

Zjarr e flakë: “Djalin ma ka zënë rakia

Shoqe moj, si ta çoj e mjera te shpia”...

(Qerre me ferra)

Mikja ime, shpesh vonohej rrugës

Përderisa, Unë e prisja në makinë:

Grykës Radikës të ikim shtigjeve

Shkak, e pagëzova: Qerre me ferra.

Një natë mbetëm vonë pasmesnate

Në Tavernën “Gjuetari”. Muzikë.

Uiski pinim, karshi komandantëve

Matanë, tavolinës tjetër ku ata pinin

Uiski. Dhe, shkrepnin armët e luftës.

Herë pas here, përmes kamarierit

Edhe, na përcillnin uiski. Shikime:

Hudhnin marka në gji këngëtareve.

Mikja, dikur u deh. E hoqi xhaketën

Edhe, Unë nga pija thashë me vete:

Lëre, që do të ma marrin. Grabisin

Po, mund të ha edhe ndonjë plumb.

Përçudi, atë Natë të çmendur. Dehur

Ikëm. Shpëtoi Qerrja me ferra. Nusja.

Edhe, Unë Poeti nga plumbat qorra...

(Policia rrugore pasmesnate

na ndali në hyrje të Dibrës)

Qerrja me ferra, Unë pasmesnate

Grykës Radikës, turr për në Ohër:

Bregliqe, ta përcjellim dhe Natën.

Qerren, vrik e zuri gjumi në prehër

Përderisa, Unë i grahja makinës

Me të katra rrotat mes maleve.

Në hyrje të Dibrës na ndali policia

Ajo flente. E, Unë i dehur tapë:

Përgjigjesha pyetjeve provokative.

Përçudi, shpëtuam atë natë me Hënë

Dhe, e përcollëm Natën në Bregliqe...

(Policia rrugore dhe

Unë “muslimani”)

Pasmenate, i dehur ika nga Kërçova

Papritmas, dalje të Tetovës. Rrugë:

Dy policë më ndalin si: i “dyshimtë”

Dhe, ma kërkojnë dokumentacionin.

Njëri nga policët, papritur më thotë:

Paske pi. Je bërë tapë këmbekrye?!

Jo, u përgjigja. Unë, jam “musliman”.

Qeshi. Pasiti qenke “musliman”, ikë:

Rrugës, mos u ngutë për në Shkup!...(Vota: 11 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora