E marte, 23.04.2024, 09:24 AM (GMT+1)

Kulturë » Kozeta

Kozeta Zylo: Ne perkujtim te 24 vjetorit te renies per Liri, Heroit te Kosoves Zahir Pajaziti

E diele, 31.01.2021, 03:29 PM


Ne perkujtim te 24 vjetorit te renies per Liri, Heroit te Kosoves Zahir Pajaziti

Nga Keze Kozeta Zylo

Me 31 Janar 1997 eshte dita e renies se Heroit te Kosovës Zahir Pajaziti i cili ra heroikisht per Lirine e saj.  Më 31 janar Zahir Pajaziti ishte duke udhëtuar nga Prishtina në drejtim të Vushtrrisë së bashku me bashkëluftëtarin dhe nipin e tij Hakif Zejnullahu dhe bashkëluftëtarin tjetër Edmond Hoxha nga Juniku, forcat serbe kishin vënë pritë në fshatin Pestovë, ku të tre bien heroikisht në luftë me kriminelet dhe terroristet serbe.

Ndonese tragjedia ka ndodhur realisht ne Kosove dhe ne Shqiperi akoma s'ka dale nje tragjediograf shqiptar te shkruaje tragjedine me te madhe ku te luhet ne skenat me te famshme ne bote per t'u njohur me nga afer me barbarizmin, genocidin dhe tmerret qe shkaktuan fqinjet serbe.  Shkrimtari amerikan i mirenjohur i shekullit te 20 -te F. Scott Fitzgerald thote se: "Show me a hero and I'll write you a tragedy", qe do te thote me trego nje hero dhe do te shkruaje nje tragjedi, heronjte tane jane para syve shqiptare, por libri i tragjedise "shekspiriane" nga shqiptaret akoma s'eshte shkruar...

I perjetshem kujtimi i Heroit te Kosoves Zahir Pajazitit dhe gjithe te reneve per Lirine dhe Pavaresine e saj!

Ps: Foton e kam marre duke ndaluar per te bere homazhe para bustit te Tij ne Prishtine kur vizitova Kosoven per here te pare ne vitin 2008.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Kozeta Zylo: U kujtofsh ndër breza Dr. Lazer Radi! Kozeta Zylo: Lamtumirë duararta Lida Grabocka Jonif Kozeta Zylo: Shkolla Shqipe “Alba Life” filloi me një klasë të re semestrin e dytë në Online Kozeta Zylo: Reflektime në ditëlindjen e Fan S. Nolit Kozeta Zylo: Lamtumirë poeti penë ndritur Luigj Çekaj! Kozeta Zylo: Në përkujtim të Inxh. Xhaferr Agaraj, ish i burgosur politik i Spaçit Kozeta Zylo: 57-Vjetori i pushkatimit të poetit disident tepelenas Trifon Xhagjika Kozeta Zylo: Në tre Vjetorin e Shoqatës Shqiptaro Amerikane “Skënderbej” Inc. New York Kozeta Zylo: Ëndrra e dhjetoristëve - "E duam Shqipërinë si gjithë Europa"... Kozeta Zylo: Nxënësit e Shkollës Shqipe “Alba Life” festuan 108-Vjetorin e Pavarësisë Kozeta Zylo: Falja e kokës së gjelit nga Presidentët në Shtepinë e Bardhë Kozeta dhe Qemal Zylo: Lamtumire Nuri Dragoi Kozeta Zylo: Saranda, Dea dhe Joni Kozeta Zylo: Në 60-të Vjetorin e një aktivisti të nderuar të Diasporës z. Mark Qehaja Kozeta Zylo: “Alba Life” me mësimet Online mundi Covdi 19 Kozeta Zylo: Lamtumirë koleg dhe gazetar i shquar Sulejman Gashi Kozeta Zylo: Shkolla Shqipe “Alba Life” NY do të fillojë në online vitin akademik mësimor 2020-2021 Kozeta Zylo: Kryesia e Shoqatës Shqiptaro Amerikane “Skenderbej” vazhdon të jetë aktive Kozeta Zylo: Ernest Koliqi dhe Martin Camaj dy shërbestarë të jashtëzakonshëm të Kombit Kozeta Zylo: Bisedë me znj. Zelfina Sela kandidate për deputete në zonën 5, në Maqedoninë e Veriut

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora