E shtune, 23.09.2023, 09:24 AM (GMT+1)

Kulturë

Xhevahir Cirongu: Nata

E hene, 25.01.2021, 07:18 PM


Poezi nga Xhevahir Cirongu

Nata

Dikush në heshtje trokiti

te porta e shtëpisë së vjetër,

ca zëra zogjësh të mekur

nën strehën e shtëpisë vajtonin,

sa dhe kënga në grykë u kishin mbetur.

Kjo natë me shi vërtetë të tremb

në kangjella të portës qëndronin varur,

të përgjumura kujtimet e fjala.

Veçse plagën e dhimbjes atje në vetëmi,

e thumbonte me dhimbje një gjemb!

Më kujtohet ajo natë vetmitare,

dhe ai shi dimri I ftohtë,

ca zëra njerzish sërish m’u  shfaqën

dhe nata me heshtjen trokit prapë.

Në portën e shtëpisë së vjetër

nata u ul këmbëkryq me heshtjen,

fjalën e dhimbjes i lanë të lira në vatër.

Në shpirt më rrinte zgjuar kjo vetmi e natës,

trishtimet e ndryshkura të atij dimri i la në vaj,

me ca zëra njerëzish që dëgjoheshin atje

kujtimet me dhimbje po flisnin pastaj.

Durrës, 24 janar 2021(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora