E shtune, 10.06.2023, 01:05 PM (GMT+1)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Dorshkrim i rrallë i vitit 1480 mbi jetën dhe veprën e Gjergj Kastriotit

E hene, 25.01.2021, 09:17 PM


Dorshkrim i rrallë i vitit 1480  mbi jetën dhe veprën e Gjergj Kastriotit

Nga Gjon Keka

Dorshkrimi i panjohur më parë i cili mendohet të jetë i vitit 1480 mbi jetën dhe veprën e Gjergj Kastriotit Skënderbeut shkruar nga eruditi i njohur arbëror Marin Barleti.

Sikur që jemi mësuar deri më sot se vepra e Barletit të jetë botuar në mes viteve 1508/37 ,ky dorshkrim është një dëshmi që ja vlenë ta paraqes këtu sepse i kontribuon historisë arbërore dhe europiane në përgjithësi dhe tregon se vepra e Barletit për Gjergj Kastriotin është shkruar në vitin 1480 ndërsa është botuar më vonë.

Këtë dorshkrim e kam gjetë gjatë hulumtimeve të mia mbi epokën e lavdishme të Gjergj Kastriotit dhe arbërorëve të tij në atë kohë,dhe të historisë së kombit arbëror europian ,respektivisht të  historisë së përgjithshme europiane. Një kopje të këtij dorshkrimi e mbaj në arkivin tim personal.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Portreti i gruas(femrës) arbërore Gjon Keka: 553 vjet më parë Gjergj Kastrioti u ngjitë në fronin e tij të përjetshëm Gjon Keka: Medalja me figurën e Kastriotit e vitit 1917 Gjon Keka: Raca e vjetër e qenit iliro-arbëror Gjon Keka: Në antikë arbërorët quheshin Ilirë Gjon Keka: Gjergj Kastrioti një pishtar i vetmuar i Arbërisë europiane Gjon Keka: Arbëria doli më shumë në dritë në kohën e Shtetit të Arbërit në krye me Gjergj Kastriotin Gjon Keka: Para veprës së Barletit është shkruar në kronikën e vitit 1485 për Skënderbeun Gjon Keka: Bashkëbisedim i rrallë në mes të Skënderbeut dhe Donikës Gjon Keka: 28 Nëntori 1443 ditë e Lirisë dhe rikthimit te rrënjët europiane të Arbërisë Gjon Keka: Gravurë e rrallë e Skënderbeut dhe Donika Kastriotit Gjon Keka: Gjergj Kastrioti në mesin e Friedrich III, Prinz Eugen dhe shumë gjeneralëve të famshëm Gjon Keka: Dita e 28 Nëntorit ditë e dritës dhe zgjimit kombëtar Gjon Keka: Përkrenarja dhe armët e Gjergj Kastriotit në syrin e studiuesve europian Gjon Keka: Një Shtëpi e një fisniku pellazg Gjon Keka: Historia e gjuhës dhe artit të shkrimit Gjon Keka: Kush e ndryshon historinë e popullit të tij - mallkon vetëveten Gjon Keka: Gjergj Kastrioti - Për hir të Qiellit! Ndërsa ka ende kohë, na vini në ndihmë!” Gjon Keka: Gjergj Kastrioti është fjalëkalimi i njohjes së historisë së Arbërisë europiane Gjon Keka: Ja pse Gjergj Kastrioti u nderua si një hyjni i Arbërisë dhe Europës

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora