E marte, 23.04.2024, 08:54 AM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Jemi shqiptarë

E premte, 08.01.2021, 09:45 AM


Luan Kalana

Jemi shqiptar,  DARDAN

Te gjithe nje Nan na ka lind,

nga nje fare, nje Bab na ka ba,

ne nje voter jena rrit, motra e vllazen,

bashke kena qen, tash s’dona me u nda,

por me u bashku nje peme, me rrenje e dege.

Jena te lashte, me ADN ,  nga nje gjak,

ne trojet tona, nje fis kena qene me pare,

nje emen na kan pas thirr, te paret tane,

pellazgo-ilire, arben, jena ata qe kena  qene ,

jena Dardan , nga Mesdheu e deri ne Danub.

Packa se na kan coptu, na shiten osmanet,

na kan ngul ciban n’tokat tona, serb e grek,

Skanderbegun ton, don  me e marr, s’ka ma marezi,

edhe per gjuhen e Nanes, thon asht turk e kaur,

kur edhe perendite kane emra tona shqiptare !

Tan jeten per liri kena luftu, per at gjuhe e kanun ,

geg e toske, te lidhun me bese, si shqipja ne famur.

Jena nje komb, historia na theret me u bashku,

ne Albanet jena vllazen,  botes me karta me i deftu,

kosovar na kan thirr serbet, me gjak e vend, denbabaden

kena nje emer te lashte me Token, Dardan me i kallzu.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora