E premte, 24.05.2024, 11:40 PM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Raca e vjetër e qenit iliro-arbëror

E marte, 05.01.2021, 10:54 AM


Në veprën "Historia animalium"Aristoteli, referuar poashtu edhe nga L.J.F.në veprën e vitit 1876 ,i rendit shtatë raca të ndryshme të qenve ku në mesin e tyre e rendit edhe racën epirote të qenve apo që njihet edhe si iliro-arbërore.

Qeni epirot-arbëror (Canis epiroticus), dallohet për nga madhësia ,forca shumë e madhe, dhe nga guximi i jashtëzakonshëm .Kjo racë e qenve u rrit në Epir, ku u përdor për të mbajtur në shtëpi si racë e qenëve shtëpiak si dhe për të mbrojtur tufat e deleve kundër ujqëve dhe njerëzve grabitqarë.

[Imazhi bashkëngjitur është vetëm ilustrim marrë në/wiki/qeniisharrit](Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora