E merkure, 22.05.2024, 03:51 PM (GMT+1)

Kulturë

Kalosh Çeliku: Letërsia e katundit në ''syrret'' ''kuqezi'' dele në Stamboll

E marte, 05.01.2021, 11:19 AM


LETËRSIA E KATUNDIT NË “SYRRET”

“KUQEZI” DELË NË STAMBOLL

NGA KALOSH ?ELIKU

Dudumët, me kollare “kuqezi”. Poza “letrare”

Letërsinë e Katundit Madh, e prezentojnë:

Në Stamboll. Fotograf: Hoxha i “Allahut”

Partizanët, e partivve politike veshur “kuqezi”.

“Burra”, nuk i njeh nëna e vet. Aspak, Katundi

Edhe Sot, reklamojnë: Ende, letërsi Stambolli.

Pavetëdije, Shekuj: Është, Një Letërsi Shqiptare

Shqipëri, Kosovë. Mal i Zi, Maqedoni e Veriut:

?amëri. Dhe, nëpër Botë si zogjë shtegtarë.

Shtet, Historik Shqiptar: I ndarë me kufinj politik:

Dje, Sot.  Dhe, Nesër: Është, Letërsi Shqiptare.

Dudumët, Sot dalin në “syrret”. Stamboll

Edhe, reklamojnë letërsinë e katundit madh:

I fotografon: Hoxha i “Allahut”. Kalemxhi.

Nuk ka letërsi katundi. Klanore, Politike

Po, Sot ka: Letërsi Shqiptare Rilindase:

As, politike. As, familjare. Dihet, Shqiptare...(Vota: 15 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora