E premte, 19.04.2024, 04:44 AM (GMT+1)

Kulturë

Niki Musolli: Baleti trashëgon miqësinë shqiptaro-amerikane

E merkure, 06.01.2021, 12:36 PM


Me 25 dhjetor, trupa prestigjioze e Baletit Kombe?tar te? Kosove?s (BKK) u be? pjese? e Mistletoe Cast ne? shfaqen e mire?njohur amerikane “The Nutshell”. Shfaqja u transmetua nga kompania teatrale e San Fanciskos “Mannakin Theater and Dance” ne? mbare? bote?n ne?pe?rmjet nje? live-stream shumë të ndjekur online ne? datat 25-26 dhjetor si dhe me 1 dhe 3 janar, 2021.

Me ftesë nga drejtori i Mannakin Theater and Dance në San Francisco, z. Nathan Cottam, Baleti Kombëtar i Kosovës u bë pjesë e video-performancës me titull “The Nutshell!” së bashku me shumë kompani të baletit nga vende të ndryshme si New York City, Kina, Gjermania, Egjipti, Nigeria, San Francisco, etj.

Ky është një festim i një tradite 75-vjeçare e shfaqjes së baletit “Arrëthyesi” (The Nutcracker) i adaptuar në kushte të pandemisë duke performuar në ambient te hapur dhe mbajtje të maskave.

“Video performanca e Baletit Kombe?tar te? Kosove?s që u transmetua në Amerikë mori shumë komente positive nga publiku amerikan, dhe jo vetëm. Vlerësojmë ftesën nga z. Nathan Cottam, drejtori i Mannakin Theater and Dance, me të cilin trupa jonë e baletit ka patur fatin dhe nderin të bashkëpunojë dhe më përpara në Kosovë. Arti dhe baleti po na mundëson dy vendet tona Kosovë-Sh.B.A.  të zhvillojmë shkëmbime miqësore dhe artistike,” tregon Niki Musolli, U.D. i Drejtorit te? Baletit Kombe?tar te? Kosove?s.

“Kur isha ne? Prishtine?, vizitova kompanine? e baletit bashke? me ish-drejtorin Ahmet Brahimaj, i cili me? tregoi studion e kompanise?. Ai me? tregoi me? tepe?r pe?r nde?rprerjen e veprimtarise? se? trupe?s Kombe?tare te? Baletit te? Kosove?s gjate? lufte?s dhe ishte e qarte? qe? pe?rgjegje?sia e egzistence?s se? kompanise? kishte re?ne? mbi supet e tij. Une? i propozova idene? pe?r disa bashke?punime, dhe ai u tregua i gatshe?m. Qe? prej asaj dite e kam mbajtur kartvizite?n e tij te? biznesit gjithmone? me vete, duke patur ne? mendje munde?si bashke?punimi siç i premtova.

Kur fillova versionin filmik te? “The Nutshell!” ne? vitin 2020, menje?here? mora kartvizite?n e z. Ahmetit dhe i de?rgova nje? email. Kur nuk mora pe?rgjigje fillova te? hulumtoj online dhe me shume? keqardhje me?sova pe?r humbjen e jete?s se? tij. Por u mirprita nga Niki Musolli, i cili menje?here? ai pranoi te? vazhdojme? me projektin tone? pe?rpara si ushtryes detyre i drejtorit te? Baletit Kombe?tar te? Kosove?s.

Bashke?punimi me Niki Musollin ka qene? i shke?lqyer dhe i frytshe?m. Ai menje?here? e kuptoi projektin dhe e?shte? pe?rgjigjur ne? me?nyre? korrekte dhe te? shpejte?. Une? e kuptova vlere?n dhe profesionalizmin e Nikit dhe te? BKK-se?, kur i ke?rkova atij te? shkruaje? kontrate?n e pranimit te? bashke?punimit. Une? pritja qe? kjo pune? do merrte dite?, apo ndoshta dhe mund te? mos ndodhte. Me? surprizoi Niki Musolli kur brenda ore?s, e dore?zoi letre?n me vule?n zyrtare dhe me stampe? te? BKK-se?, te? shkruar ne? dy gjuhe?, shqip dhe anglisht. Dhe aty mendova, “OK, kam besim te ky djale?”. Filmi qe? Niki Musolli krijoi me ndihme?n e koreografit Mehmet Balkan, e?shte? nje? nga me? te? forte?t ne? te? gjithe? programin,” tha Nathan Cottam, drejtor i kompanise? “Mannakin Theater and Dance”.

Trashe?gimia kulturore dhe e artit e Ahmet Brahimaj

Figura e mire?njohur dhe e respektuar z. Ahmet Brahimaj ka le?ne? pas nje? trashe?gimi kulturore, ne?pe?rmjet baletit ne? Kosove?, qe? pe?rbe?n nje? nga pasurite? artistike te? vendit. Dy gjeneratat e balerine?ve te? BKK-se? kane? prezantuar denje?sisht imazhin e Kosove?s brenda dhe jashte? vendit, duke she?rbyer si nje? de?shmi artistike-kulturore. Pe?r balerine?t e shke?lqyer te? BKK-se? Jeta Musolli dhe Fatmir Smani, meritat i takojne? profesor Ahmet Brahimaj dhe pune?s se? palodhur te? trupe?s se? baletit.

“Dashuria e madhe ndaj profesionit, disiplina, përgjegjësia, sakrifica, respekti janë disa nga fjalët që tregojnë më së miri për punën tonë të palodhshme si balerinë në Baletin Kombëtar të Kosovës. Jemi me fat si gjeneratë që përkundër kushteve të vështira e sfidave të ndryshme që ballafaqohemi çdo ditë, me punën e palodhshme dhe përkushtimin që kemi arrijmë suksese dhe përfaqësojmë vendin tonë me dinjitet, dhe për asnjë moment nuk ndalemi! Sigurisht meritat më të larta për të gjitha këto i ka profesori jonë tashmë i ndjerë Ahmet Brahimaj!” tha balerina e Jeta Musolli.

“Gjate? viteve te? fundit, Baleti Kombe?tar i Kosove?s ka marre? pjese? ne? festivale te? ndryshme ne? vende evropiane ku vleresohet baleti dhe mbizoteron arti si ne? Austri, Gjermani, Finlande?, Bullgari, etj. Pe?r mua si balerin e?shte? ke?naqesi e veçante? te? pe?rfaqesoj Kosove?n permes artit te? baletit ne? ke?to vende duke marre? parasysh se jemi nje? vend i voge?l dhe ne? zhvillim. Fale? pune?s se? palodhshme te? ekipit ne? BKK dhe bashke?punimit me koreografe? shqiptare? dhe nde?rkombe?tare?, Kosova e?shte? pe?rfaqe?suar gjithmone? me dinjitet dhe ne? me?nyre? profesionale.

Vlen te? theksohet pjese?marrja ne? Graz ku morre?n pjese? personalitete te? njohura si Sekretarja e Austrise? pe?r çe?shtjet kulturore, znj. Ulrike Lunacek. Gjithashtu me shfaqjen ‘Recomposed’ (Rikompozim) BKK-ja mori pjese? ne? qytetin e bukur te? Parisit ku pe?r ke?te arritje ka shkruar edhe gazeta prestigjioze franceze ‘Le Monde’,” theksoi balerini i talentuar Fatmir Smani.

Nde?r vite, trupa kombe?tare e baletit te? Kosove?s ka bashke?punuar me disa koreograf me renome nde?rkombe?tare. Pe?r balerine?n e talentuar Teuta Krasniqi, bashke?punimi me koreografin e njohur shqiptar Eno Peci pe?r shfaqen “Exil” ka qene? nje? nga pe?rvojat me? mbrese?le?ne?se pe?r te?.

“Shfaqja ‘Exil’ ka qene? nje? nde?r eksperiencat me? te? mira pe?r mua! Te? punosh me nje? balerine? dhe koreograf siç e?shte? Eno Peci e?shte? nder dhe ke?naqe?si! Shfaqja Exil e?shte? e mbushur me plot le?vizje te? bukura e te? menduara, te? mbushura me plot emocion. Jane? le?vizje qe? mund t’i ndjesh sepse flasin pe?r nje? te? ve?rtete?! Ne balerine?t e perjetuam çdo le?vizje, çdo histori dhe çdo tingull te? ke?saj shfaqje. Shpresoj qe? ke?to emocione t’i kemi pe?rçuar edhe tek publiku sepse kane? buruar nga zemra pe?r te? shprehur nje? te? ve?rtete? me gjuhe?n qe? e flasim me? se? miri - valle?zimi,” tha balerina e BKK-se? Teuta Krasniqi.

Shfaqja “Sisters” me koreografi te? Mehmet Balkan

Me 24 dhjetor 2020, te Teatri Kombe?tar u dha shfaqja e fundit pe?r vitin 2020 e “Sisters” (Motrat) me koreografi nga koreografi i shquar nde?rkombe?tar Mehmet Balkan. Pe?r balerinin Muhamet Bikliqi shfaqja “Sisters” ishte nje? realizim qe? doli me sukses, por qe? ke?rkoi akoma me? shume? dedikim dhe pune? ne? kushtet e ve?shtira te? pandemise?.

“Rikthimi me projektin e shfaqjes ‘Sisters’ pas 7 muajsh pauze te? detyrueshme pe?r shkak te? pandemise?, ishte nje? kthese? ne? dashuri dhe pe?rqafim te? profesionit qe? aq shume? n'a kishte munguar. Procesi i pune?s ne? shfaqjen ‘Sisters’ ishte jashte?zakonisht i ve?shtire?, per shkak se krahas pe?rgjegje?sise? tone? pe?r shfaqjen, kishim edhe pe?rgjegje?si pe?r t’a ruajtur she?ndetin e njeri-tjetrit, duke rrespektuar masat antikovid, qe? ishte shume? e ve?shtire? per ne si balerin, ne? veçanti pe?rdorimi i maske?s! Por, pas nje? pune? te? jashte?zakonshme, me shume? dashuri dhe pe?rkushtim, shfaqja u realizua me sukses ne? me?nyren me? te? mire? te? mundshme dhe jam shume? i lumtur pe?r ke?te?,” shtoi balerini i BKK-se? Muhamet Bikliqi.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora