E marte, 21.05.2024, 08:25 PM (GMT+1)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: A e dini se çka ndodhë kur në Kosovë kthehet ushtria serbe ?

E diele, 11.10.2020, 01:00 PM


A e dini se çka ndodhë kur në Kosovë kthehet ushtria serbe ?

Shkruan Fahri Xharra

Një pyetje së cilës të gjithë ia dimë përgjegjën , e dimë ne që e përjetuam luftën e vitit 1999, por e dinë edhe ata që së paku   kanë lexuar për vitin 1912, që kanë lexuar për vitet 1800 deri 1890. . Pos si duket nuk po e dinë dhe e kanë harruar edhe këta që po na udhëheqin. Për Shqipëri as mos të flasim , sepse simpatia për ish Jugosllavinë nuk iu del nga mendja.

“ Kad se vojska na Kosovo vrati” – Këngë super nacionaliste serbe, plotë urrejtje ndaj shqiptarëve , plotë dëshirë për vrasje dhe çfarosje të shqiptarëve. E dini që kjo këngë po këndohet në Serbi , dhe u këndua edhe nga krerët kishtar pravoslav si ishte rasti i djeshëm në fshatin Bërskut në Malin e Zi.

Fshati Brskut i ka vetëm 19 banorë me moshë mesatare 65, 3 vjeç.

Nuk është e rëndësishme se ku u këndua por çka u këndua, nuk është e rëndësishme se  ku u këndua por kush këndoi, çka këndoi ?

Metropiliti i njohur antishqiptar Amfohilije, pas liturgjisë në kishën e atij fshati, i rrethuar nga politikan dhe banorë i pëcjellur nga gazetarët e Serbisë me plotë entuziazëm e këndo këndoj këngën : “Kur të këthehet ushtria serbe në Kosovë !”, duke vajtuar për

“ tokën e tyre të okupuar “- Kosovën.Metropoliti

Metropoliti duke kërkuar gjak i tha edhe këto fjalë:

- “- Ja poštujem vlast, ona je priziv na poredak me?u ljudima. Me?utim, nije svaki vlastodržac za poštovanje, on je za poštovanje kao ?ovek, ali ne i njegov zlo?in i njegova ideologija lažna i bezbožna.”

- Unë e respektoj pushtetin por jo edhe pushtembajtësit . Nuk është për respek çdo pushtetmbajtës , ai mund të respektohet si njeri por jo edhe për krimin  dhe ideologjinë e titij që nuk e respekton zotin.”

Besoj se e kuptoni se në ai aludon , dhe pse mu tani del kjo këngë të cilën e përcollën të gjitha mjetet e informimit në Serbi.

Me qenë se polotikanët tanë janë verbuar,  Zotit Grenell ia kisha rekomanduar : “ Mos prano asgjë nga serbët edhe nëse ato  janë dhurata. Populli ynë është në mbrojtje të Amerikës , se përndryshe u fut ushtria serbe në Kosovë “

Se me çfarë urrejtje këndoi mitropoliti Amfohilije mund ta dëgjoni në këte adresë : https://youtu.be/75iiYrTv2XA

Me respekt për Amerikën dhe Izraelin , por me dro nga Serbia,

Fahri Xharra, 21.09.20

Gjakovë(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora