E enjte, 23.05.2024, 12:46 PM (GMT+1)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Rrenat serbe për kalendarin e tyre

E shtune, 10.10.2020, 11:17 AM


Rrenat serbe për kalendarin e tyre, 7526 vjet i vjetër

Shkruan Fahri Xharra

Sa është i vjetër kalendari ynë? Kalendari i krishter 2020 vjet, kurse ai musliman, arab dihet. Fatbardhësisht që shërbehemi me të parin. Nëse mendojmë thellë me siguri që do të gjejmë ndonjë kalendar më të vjetër se ky i serbëve që është përdorur deri në shek. 19 –të. Sigurisht që ishte kishtar  sllavo-ortodoks , se popull serb shkrim lexim ka mësuar nga Vuk Karaxhiqi, sepse deri më atëherë ishte total analfabet.
Kalendari “ serb i vjetër “ 7526  është një rrene e zakonshme sepse të shkretët janë shumë
të rinj në këto anë. Erdhen nga  Irani si turq në shek. 7-të dhe  sllavët e tjerë erdhën në shek..10, kaluan nga ne dhe u vendosen rreth Selanikut. Aty u krishtëruan , ishin të pa fe, dhe shumë vonë dikujt i ra ndermen t`i quan “serb” sipsas qyteteve iraniane nga kishin ardhur si turq të Iranit.
Sipas “ LAŽI O "SRBSKOM" KALENDARU “  nga autori serb  Petko Nikoli? Viduša, e vërteta e kalendarit serb është krejt ndryshe nga ajo se si ata dhe kisha e tyre flet

  7526 vjet ,serb nuk ka patur dhe çdo gjë që ata  e shkruajnë është nga popujt e vjetër sirian, kopt, hebrej etje.

Ky ëspjegimi pë kalendarir “serb e që në të vërtetë është Kalendari i Septuagintes hebraike me  5500 vjet kronilogji që nga krijimi botës njerzore deri te koah e Krishtit

(Kalendar Septuaginte sa 5508 godina hronologije od postanja svijeta do hriš?anske ere (Zaharije Orfelin, Ve?iti kalendar, Be?, 1783, str. 288-289))
Pyetja e parë që e bën autori serb është pse mu 5503 që nga krijimi i njerzimimit deri te besimi kristian ? . Ky ishteJulius Afrikanus i cili i llogariti datat që nga lindja e botës e deri te lindja e Krishtit kishin kaluar 5500 vjet. Me qenë se Krishti kishte lindur 3 vjet para epokës së Krishter ia kanë shtuar edhe 3 vjet , dhe u bën 5503 deri në lindjen e pokës së krishter. Këte kalendar e pranoi e Kisha Kopte ( e Aleksandrisë ) dhe kronologjia është e njohur si epoka e aleksandrisë.
Kur u kurorizua Diokleciani ne vitin 284 sipas kalendarit të Kishes Kopteishte viti 5587, gjegjësisht 287 vite nga lindja e Krishtit.

Kisha Siriane Antohoike k e ka llogaritur kalendarin me ne një ndryshim të vogël që nga lindja e botes deri ne krishterim ata i numrojnë 5492 vite. Në vitin 285 edhe Kisha Kopte pajtohet që të zvoglohet kjo periudhe për 10 vjet dhe kështu u barazuan duke e e llogaritur që deri në vitin 285 ishin 5777 vite.
Epokës së Konstatinopojes, kalendari grek e llogaritë që deri në krishterim kishin kaluar  5508 vite. Themeli i këtij kalendari ishte kronologjia I Septuagintes, versioni i Dhjetës se vjetër dhe shkrimi më i vjetër bazuar në kete kalendar ishte në RRegullen e tretë Te serbët në Trulski Sabot (1158) ishte vitit 6189.
Pra ky ishte kalendari i rrejtur serb i cili iu imponohet serbëve te pa informuar.
Referencat e autorit serb:
 1) The American Quarterly Register, by B. B. Edwards, Volume V, Boston, Perkins & Marvin, 1833, p. 198.
        2) The Encyclopaedia Britannica, Or Dictionary of Arts, Sciences, and General Literature, Volume 6, Issue 2, Cambridge, 1842, 658-659.
        3) Nikodim Milaš, Crkvena Pravila, Pravila svetog peto– šestog Vaseljenskog sabora - Trulski sabor, Pravilo 3, Novi Sad, 1895, str. 442-443.

Pra historia serbe është fjalë e rrenë !
Fahri Xharra,09.10.20
Gjakovë(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora