E diele, 25.02.2024, 03:56 PM (GMT)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Se Ballkani asht shakshi!

E shtune, 10.10.2020, 08:50 AM


Nga Fritz RADOVANI:

VIRUSI  PYET  PO  KET  A  E  DINI

“SE  BALLKANI  ASHT  SHAKSHI !”

Një sy në Stamboll…

Tjetri i lëvizë, një ditë në Beograd, një ditë n’ Athinë, dy ditë në Moskë, një ditë në Pekin e, kur bjen me fjetë.., andrrat i sheh në Romë ose në Paris… Në Bruksel shkon me sy mbyllë…

Mjekët i kanë thanë që synin e Stambollit mos me prekë, se aty e ka vendin që shikon ma kjartë, shikimi i atij sy asht i lidhun me trunin... Disa thonë se asht trashigue nga qeveritarët...

Ndersa, syni tjeter asht i lëvizëshem, kryesisht ndikon lindja e diellit, që i jep drejtimin e duhun. Ndikojnë shumë monellat që shkelqejnë, vezullimi i tyne i ban me folë me vete. Ka edhe prej atyne që kur shkojnë me fjetë, nuk i mbyllin sytë fare, dhe prej tyne ka dalë ajo fjala e urtë se: “I shef andrrat me sy çilë!” Po, jo me të dy sytë... Vetem me njenin, até të Stambollit...

Ky tjetri bjen n’ agoni e andrron i shkreti herë Kremlinin e herë Sheshin e Kuq në Pekin... Sa i del papritmas gjumi kur ka parasyshë Parisin ose Brukselin, çohet e shkon me ba dush...

Bahet ujë n’ djersë... Edhe goja i merret e fillon e flet perçart...

Askush ma mirë se një Kryeminister Europjan këto ditë nuk e ka percaktue gjendjen e Ballkanit Perëndimor:

“Integrimi i Shqipërisë dhe i vendeve të tjera të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian është një proces që duhet të “ndiqet absolutisht”...Nëse këto vende nuk bëhen pjesë e unionit atëherë ata do të kthejnë sytë nga Rusia, Turqia, apo Kina... Nëse nuk e arrijmë këtë objektiv.., ne do të rrezikonim të shohim ata të kthejnë shikimin e tyre nga Rusia por edhe ndaj Turqisë…”

Thonin pleqtë tanë: “Kuku per ta, shka na ka gjetë né !”

Melbourne, 20 Shtator 2020.           (Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora