E hene, 15.04.2024, 12:24 AM (GMT+1)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Ku t'qet rilindja?!

E merkure, 05.08.2020, 09:42 PM


VIRUSI  PYET: PO  KET  A  E  DINI

KU  T’QET  RILINDJA ?!

Nga Fritz RADOVANI

“Rilindja” ka vetem dy rrugë: Në socializem e.., në diktaturë?

Mos merrni malet... Nuk jeni per atë rrugë.., shkoni kah dera e zbritni!..

Ajo asht rruga e juej… Ajo asht rruga e Rilindjes…Poshtë e sa ma poshtë !

Delegati Apostolik i Vatikanit Imzot Ivan Dias, në vitin 1992 e pyeti At Konrrad Gjolaj: “Po sikur, të shkojsh në Parriz dhe, tek dera Shën Pjetri, me të tregue se aty asht edhe Ever Hoxha, shka ban Ti At Konrrad?” – “Unë, i tham ju falemnderës, Shen Pjetrit që më diftove se ai asht këtu, dhe kthehem mbrapsht e shkoj në fund të ferrit...” (Dishmi e At K.Gjolaj)

Nuk asht aspak me u çuditë per pyetjen e Imz. Dias... Ai e njeh “hero”!..

Disa ishin që mendonin ditë e natë per Popullin... Ditët e fundit ishte në TV-Albspirit skilja Ramiz Alia... Po, tregonte si kishte nisë per në Bankat e Zvicrres 10 kv. Lingota e monedha ari, per me “permirsue”’ ekonominë e shtetit shqiptar në vitin 1990, e cila ishte shumë keq drejtë falimentimit perfundimtar... E Ramizi i “shkreti” prej kapitalit vet, po u mundonte me shpetue ekonominë me rezerva të fundit që i ishin nën tunele t’Skraparit.

Me siguri ishte ajo koha kur thonte: “Edhe bar do t’ hajmë e, parimet...”

E kur e ndigjon njeriu Ramizin tue mendue per “Popull”, të bahet me u ulë me të vertetë e me hanger “bar”, se deri ku ka mërrijtë paftyrsia e atij hajduti pa cipë, që per 47 vjetë rjepen një Popull, tue burgosë mija e mija të rinjë, tue interrnue mija familje dhe mundin e djersen e tyne, tue futë në bankat Lindore e Perëndimore, me sigurue sternipat që do të lindin në Shekullin XXII e XXIII, kur gjithë Bota, do të ushqehet me kelkaza...

Drejtuesit e shqiptarve sot, dijnë se baballarët e tyne vrastarë e hajdutë  vodhën e u siguruen pushtetin, e po kerkojnë me  t’gjitha mjetet me shitë  Atdheun.  Rilindja nuk njeh rrugen Europjane! Ajo mendon e punon per Beogradin, Athinen, Stambollin e Mosken... Prishtina s’ ja prishë asaj...

Forca, ju pastë Everi e Millosheviqi...Se, nuk po i leni gja mangut tiranve!

Melbourne, 30 Korrik 2020(Vota: 2 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora