E shtune, 02.03.2024, 04:49 AM (GMT)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Kush e ka firmue këtë?

E hene, 31.08.2020, 09:34 AM


VIRUSI  PYET  PO  KET  A  E  DINI

KUSH  E  KA  FIRMUE  KETE ?

Nga Fritz RADOVANI

Ky dokument asht firmue nga njeni prej “Heronjve të popullit”, ma i dashtuni per të gjithë ata barbar që janë perfshi nder dokumenta. Shoku Ever ka disa dekorata dhe tituj si: “Hero i Punës Socialiste”, “Heroi i Popujve të Jugosllavisë”, “Heroi i Popujve të Bashkimit Sovjetik”, Suvorov dhe “Ylli Partizan” nga Jugosllavia. , Urdhër i Trimërisë, Urdhri “Ylli i Kuq”, Medalja e Trimërisë, Medalja e Çlirimit. Kulmi i vetëdekorimit arrin kur, vetëm një vit e 11 muaj si kryeministër, mori urdhrin “Hero Kombëtar”. E sa të tjerë që i ka nder xhepa të pantollonave edhe atje ku asht sot…

“I meriton!” Me 15 Maji 1945 ka nenshkrue interrnimin e këtyne fëmijve nen moshen 14 vjeç: Klorja, Lajdja, Katrina, Zefi, Mojsi, Leka, Elena, Bibjani, Nikolla, Klara,  Isabella,Tonini… Vetem të familjes Mirakaj… Po në gjithë Shqipninë sa bahen?!

Mos gaboni me ia prekë, se monstra e tij sot asht gati me ia fillue si modeli terrorist!

Melbourne, 16 Gusht 2020.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora