E diele, 10.12.2023, 06:10 PM (GMT)

Kulturë

Demir Krasniqi: Filip Shiroka – njeri i penës dhe i luftës

E diele, 23.08.2020, 11:47 AM


Filip Shiroka – njeri i penës dhe i luftës

- Teksti , muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi –

Hej, do t’ ia këndoj një këngë krenare –

Veprimtarit të Rilindjes Kombëtare !

Këtë këngë do t’ ia këndoj trim Filip Shirokës –

Njeri i penës dhe i shpatës , mbrojtës i kësaj tokës !

Hej, ishte inxhinier dhe poet lirik –

Që s’i  trembej syri nga asnjë armik !

Shpejt e mësoi zanatin e armëve luftëtare –

Për t’i  mbrojtur  trojet etnike shqiptare !

Filip Shiroka ishte shkodran i madh luftëtarë ,

Mjeshtër i mprehtë pene , poet dhe shkrimtarë !

Filip Shiroka u lind më 3 Gusht 1859 –

Lumja Shkodra , lum familja dhe e lumja ajo nanë !

Vdiq më 14 Nëntor 1935 ,

Në qytetin e Bejrutit , shëmbëlltyrë , njeri me besë !

Filip Shiroka ishte i biri i Engjëll Shirokës

Dhe i Rozës së Ndoc Heqimit – krenaria e Shkodrës !

Nuk kishte fuqi nga shkolla që e ndanë –

Mësimet fillore i mori tek etërit françeskanë !

Në mesin e mësuesve të tij , që ua mësonte diturinë –

Ishte edhe arbëreshi i njohur At Leonardo de Martino !

“Mjeshtri shfaqi pa dallim ,  në çdo punë që ia afruan ,

Zanatin e armëve e mësoi , për  krah  burrave që luftuan ,

Për mbrojtjen e trojeve shqiptare të mbarë vendit –

Nën  udhëheqjen heroike të  Lidhjes së Prizrenit !

Aftësinë për të stërvitur , e kishte qëndisë ,

Penën elegante në kallamarin e skrivanisë ,

E përfitoi pranë mësuesit të tij , Leonardo di Martino –

Prirjen për udhëheqësi përmes fjalës së qëruar artino !

  në diasporën e largët nuk i ra , kurrë poshtë nuk i zbriti –

Në Lindjen e Mesme , nga Libani dhe  Egjipti !...

E mori prej Shkodrës fisnike dhe fretërve të përkushtuar mbarë ,

Me një sens morali të  fortë e të  pastër si  qelibar !“

Gjilan, më 18.08.2020.            Demir KRASNIQI(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora