E merkure, 19.06.2024, 06:05 AM (GMT+1)

Kulturë

Fetah Maliqi: Ah, vendi im!

E diele, 23.08.2020, 11:18 AM


Fetah Maliqi

AH, VENDI IM !

Vend o vend, me sa bekime,

kush të mbanë kështu në pellg?

Sa shumë ujëra të rrahin ty,

të dërmojnë, të tundin keq!

Të shkulin vise ngado rreth,

kufiri lëkundet kudo sot,

kërkon i vogël dhe i madh,

bashko këtë tokë, këta njerëz!

Zgjohu popull, mërgatë eja,

bëhu flakë tok me ne,

e di që shpirti të dhemb,

malli na shtyp fort!

Jemi zemër e kësaj toke,

hijet e zeza e kafshojnë,

të çmallemi, shtrijmë dorën,

dritë të hedhim mbi të!

Edhe ia copëtojmë

prangat e rënda,

si rroba ia kanë veshë,

mbi trup ende i ka!

Ta bëjmë të qesh!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora