E enjte, 25.07.2024, 06:52 AM (GMT+1)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Kryetarët e partive

E diele, 05.04.2020, 09:59 AM


KRYETARËT E PARTIVE

Vit pas viti, njëzet vjet

të gjithë kryetarët për pushtet,

në maje të gjuhës krenarinë,

njëri, as tjetri s'e lëshojnë lavdinë,

për atdheun "shpëtimtarë",

njër "në maje", tjetri "në bisht",

s' ua zë një karvariq.

J.Z., Dilbeek, më 6 prill 2020


GJYKATA QESHARAKE

S'është rrëfim përrallash,

përrrallash të ndonjë plake,

Gjykata Kushtetuese

doli qesharake,

njësoji si bariu,

delet t'i nxjerrë jashtë vathe,

kur ulurojnë ujqit e uritur,

në stuhi , në pikëmesnate !?

J.Z., Dilbeek, më 5 prill 2020
(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora