E shtune, 02.03.2024, 03:48 AM (GMT)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Mini (Shengeni) Ballkanik!

E shtune, 23.11.2019, 04:14 PM


Satirike

MINI (SHENGENI) SHQIPTAR!

Shpërthen frika me panik,

Për “Shengenin” Ballkanik!

Nuk e duam një bashkim,

Pa kufij me letërnjoftim!

Si t’i themi nismë e mbarë,

Kur ka lindur nga shqiptarë!

Sikur  Rama, Zaevi dhe Vuçiq,

Që na dalin më shumë se miq!

Jo si fqinjë me thikë pas shpine,

Po me lidhje origjine….

A s’e patëm një ish Jugosllavi,

Me “bashkim” dhe “vëllazëri”?!

Jo si sot mos keni dert,

Nga rreziku permanent...!

Na ka ikur kohë e vrarë,

Me shqiptarët e shpërndarë!

Pa u bërë njëherë unikë,

Në “Shengenin” Ballkanik!

S’ka Evropë as bashkim,

Pa korrigjim dhe integrim!

Ç’ka kujtoni nëpër gropa...

Me probleme, na do Evropa?!

Sevdail Hyseni(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora