E shtune, 02.03.2024, 02:36 AM (GMT)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: "Matanë" kufirit

E shtune, 23.11.2019, 03:05 PM


Jusuf Zenunaj

"MATANË" KUFIRIT

Kujtimet e fëmijërisë për atë tokë "matanë" kufirit

ruhen në mendje si prushi mbuluar me hi bliri;

dhImbja , as malli s'pushojnë për ato faqemali

luginat me shkëmbinjë parasysh më dalin

bashkë me lodrat që luanim në vërri

dhe ogiçet me kêmborë tufave tuj u pri.

Varret nën lisa si libri në dorëshkrim

të rrafshuar presin kohë që do të vijë,

t'i gjykojnë dy gishtërinjët e 81 kuvendarëve

që lanë jashtë kufirit gjak e tokë të të parëve..

J.Z. , 16 nëtor 2019(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora