E shtune, 18.05.2024, 07:53 AM (GMT+1)

Mendime » Radovani

Fritz Radovani: Sa pagueni ju?

E shtune, 17.08.2019, 12:30 PM


Nga Fritz RADOVANI:

SA  PAGUENI  JU?

SHQIPNIA SOT - 2019…

E PRA, KJO ASHT SHQIPNIA… Edhe t’ huejve i duket “pajetë”!

Gaboni! – Ajo jeton tash disa mija vjetë... Nga Emni i Saj do të mësoni...

Duket sikur asht e thatë, pa asnjë shenjë jete, as në tokë nuk duket se i ka rrajtë, asht mbi një zallishtë që nuk kuptohet si rri në kambë... E, jeton!

Degët e saja që ma shumë janë ashkla, një gjeth per farë nuk e kanë...

As dielli dhe as zhegu i tij nuk e pervlojnë... As nuk e zharisin aspak edhe pse perveç shiut, pasha i pikë ujë nuk merr mundimin kush me ja qitë...

As era, as fortuna, as veri as morrlani, as shiroku dhe as breshni e bora, nuk kanë  shka i bajnë, veç shndet ka prej tyne pa e kuptue askush...

Jeton në vetminë e Saj, pa trazue askend edhe kur permbytjet pushtojnë pothuej të gjitha shtetet e Ballkanit, bashkë me Tokat që i grabiten Asaj.

Sejcili kalimtar n’ kambë apo n’ kalë, e shkyen një fletë kur kalon atyafer.

As nuk e kuptoj pse, se as aromë nuk ka.., po, besoj, ma fort per dam?..

Kanë ndigjue se disa mendojnë per “rilindjen” e Saj, e janë lëshue i madh e i vogel per me mujtë me e zhgulë, me e mjellë nder kopshtijet e veta...

Edhe komshija aty e kanë mendjen, edhe pse duket se “ka dhanë Shpirt”!

Në Veri edhe kullat që ishin pengesa janë shembë deri poshtë Drinit...

Nga Jugu deri afer Shkumbinit, edhe mbi tokë gjenë kocka grekësh...

Ndersa turqit, kanë fillue me na sjellë gur të shkarravitun per mure, që vet Europa, me e kuptue se “deri ku asht kufini i Saj”?!.. Të shohim se kush nga këta “miqë” të Popullit Shqiptar, cili po i paguen ma shumë?

Edi Rama, kur t’ shkojsh tek Papa tregoi: “Shpejtë, o Erdogani si unë, ose unë si ai..!” Po, ma shumë ti si ai...Ai ka pare, tashti ai don tokë...

Melbourne, 16 Gusht 2019.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora