E enjte, 29.02.2024, 08:48 PM (GMT)

Kulturë

Xhevahir Cirongu: Nata dhe kukuvajka

E diele, 24.03.2019, 10:25 AM


Poezi nga Xhevahir Cirongu

NATA DHE KUKUVAJKA

Tek ajo çati e vjetër mbi atë shtëpi

Atje çdo natë kukuvajka bënte gjumin;

Sa herë që zgjohej përkëthelte yjet e hënën

E trishtuar ja thoshte edhe vajit të këngës!

E vetme kukuvajka rrudhosur hijes së natës

Dhe myshet  qenë tharë nëpër  gurë rrasa,

Trupit hidhte si këmishë dritën e hënës,

Në vetëmi këngëns ia merrte e qante kukuvajka.

Vetmia e zërit të saj ishte ndryshkur

si një lum i thatë mbetur pa ujë,

Aq sa  e shtangur vështronte në qiell yjet

E një qen endacak ecte i vetmuar rrugës.

E shkretë kishte mbetur pa njeri

Qante  ajo portë e kyçur gjithë ndryshk;

Askush s’trokiste si dikur në atë shtëpi

Veç  kukuvajkës me  këngën  e mykur.

Nga shperëtimat e shpirtit të kukuvajkës

U t’kurr dhe nata e yjet zunë e qanë,

Tani aty dëgjon këngën e vajtimit

Të djegur si drurët e pyllit të tharë.

Durrës,dt. 08 mars 2019(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora