E diele, 25.02.2024, 05:52 PM (GMT)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Festa e dyfishta

E shtune, 23.03.2019, 10:03 AM


Satirike

FESTAT E DYFISHTA…

Për Ditën e Mësuesit, Spica me satirë,

Gjendja në arsim, s’është aspak e mirë!

Në qoftë se arsimi, nuk është n’terezi,

Mos prit nga pushteti, të bëjë mrekulli!

Dufi dhe injoranca, të lidhin nga gryka,

Nëse nëpër shkolla, nuk vdes politika!

Reformat n’arsim, janë një dush i nxehtë,

Në mungesë të tyre, lindin analfabetë!

Dhe më pas shoqëria, do ta ketë më zor,

Të na sigurojë, një arsim cilësor!

Me gjitha problemet, nuk mungon urata,

Na nderohen mësuesit, sall me dekorata!

Ndërsa për 8 Mars, Spica me shigjeta,

Veç Mësuesit dhe Gratë, nuk ndihen të qeta!

Ato s’lypin shumë, nga drejtat njerëzore,

E kanë me meritë, barazinë  gjinore!

Ndryshimi nuk ndodh, me ca deklarata,

Fuqizimi i grave, vetëm në fushata...!

Nga të gjitha këto, të nxjerrim një mësim:

Pa Nënë dhe pa Mësues, jeta s’ka kuptim!

Sevdail Hyseni(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora