E shtune, 20.04.2024, 02:26 PM (GMT+1)

Kulturë

Fatmire Duraku: Lot te varri i nënës

E hene, 18.03.2019, 09:33 PM


Fatmire  Duraku

Lot te varri i nënës

Trioleta

1

Ja, përsëri erdha nënë në këtë maj

Ti me pret aty gjithmonë e pa gojë

Dy gurë të bardhë qëndrojë të pa faj

Ja, përsëri erdha nënë në këtë maj

Dy lulëgjake të lash mbi varr në vaj

E rëndë jeta, asgjë nuk është lojë

Ja, përsëri erdha nënë në këtë maj

Ti me pret aty gjithmonë e pa gojë

2

Gjithçka ka ik e qielli i njëjtë i remtë

Vij këtu e vogël e vij këtu e madhe

Më përcjell  drita jote ujit të cemtë

Gjithçka ka ik e qielli i njëjtë i remtë

Trung i qershisë njëjtë i kuqërremët

Aty shfaqet ende hija jote sorkadhe

Gjithçka ka ik e qielli i njëjtë i remtë

Vij këtu e vogël e vij këtu e madhe

3

I mbyll sytë dhe në ëndërr të zgjoj

Ditëlindja jote është e unë s` të gjej

Iku te lumi, të shelgu, kot të kërkoj

I mbyll sytë dhe në ëndërr të zgjoj

Ja, erdha nënë e ti përsëri e pa gojë

Ti me pret aty gjithçka për ty digjej

I mbyll sytë dhe në ëndërr të zgjoj

Ditëlindja jote është e unë s` të gjej(Vota: 7 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora