E marte, 16.07.2024, 07:15 AM (GMT+1)

Kulturë

Hamit Aliaj: E hëna e përtejbotës

E merkure, 23.08.2017, 07:20 AM


Poeti malsigjakovas Hamit Alia

-Poeti i mirënjohur Hamit Aliaj boton librin e ri me 365 haiku “E hëna e përtejbotës»-

Poeti Hamit Aliaj botoi këto ditë librin e tij të ri me 365

haku, të emërtuar “E hëna e përtejbotës.” Poeti ka zgjedhur

simbolikën e 365 ditëve (aq sa ditë ka dhe viti), për të

ndërmjetësuar me botën vizionin e tij për jetën dhe të

ardhmen. Aliaj, një poet i famshëm dhe elitar, është një

praktikues i ri i haikut, por me këtë libër rezulton të jetë një

eksperimentues i sukseshëm, prej të cilit mund të mësohet

shumë. Poeti vjen në këto haiku me një lloj estetike që

përfshin praktika shpirtërore dhe mistike, që përcjell vetë

numri 365, duke ngritur shumë pikëpyetje për krizën e

jetës tonë moderne. Ka aq shumë “rregulla” për haikun si:

gjatësia, personi, tensioni, imazhet (llojet e imazheve dhe

si ato ndërveprojnë), numri i imazheve, funksionet e linjave,

funksioni i poemës, fitimi i poemës, toni , Lënda, pikësimi,

llojet e formulimit, konteksti ... dhe kjo është vetëm në krye të

kokës, por mendoj se Aliaj ia ka dalë me sukses eksperimentit,

duke krijuar një profil të vetin. Leximi i librit të jep të kuptosh

mekanizmat e dramës së jetës tonë dhe portës me celës të

humbur të saj, cfarë poeti e përcjell në 365 hakut e tij me

një sofistikim të madh dhe dije inteligjente. Poeti sjell në

cdo haiku logjikën dhe argumentin, duke lënë qellimisht

hapësirën provokative poetike për pjesëmarrjen e lexuesve,

prandaj ju ftojmë që ta blini dhe lexoni sa më parë librin. Libri

do t’u mund të ndihmojë të mësoni se ku duhet të kërkoni

jetën dhe lumturinë, biles edhe zhgenjimet, apo gabimet

tuaja, ndoshta do t’u duhet vite për ta kuptuar...

M. Buçpapaj

"Shoqëria e vjeter", foto e viteve '70 në Tiranë:

Skender Buçpapaj, Ilir Buçpapaj, Zeqir Lushaj dhe Hamit Alia.(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora