E diele, 24.09.2023, 12:38 AM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Paria kishtare e Gegnisë para Mbretit

E merkure, 16.08.2017, 08:38 AM


Këtu po shkëpus një pjesë nga fjalimi:

“...sod po na ban edhe kombin tonë me u përmend i lirueshëm e i veturdhnueshëm ndër Shtete të Europës, e për Ty Shqypnija, nën hije të cilës luftoj për liri i madhi fatosi i jonë Skanderbegu, ajo Shqype, qi e ligshtë e grimosun, bani një jetë të vështir ndër male të Shqypnisë për sa qinda vejtësh, sod po hap krahët e vetë lirueshëm e plot me fuqi merr fluturimin ,tuj u sjellë nëpër qiell të Shqypn...isë e tuj u përfalë me shoqe të veta të Pushteteve tjera të Europës: sod, o Naltmadhni, fatosi jonë, qi kje nami i të gjithë shekullit, Skanderbegu në Ty e për Ty po njallet, pse Naltmadhnia e Jote u ba trashëgimtarja e fronit të tii....”

(nxjerr nga Revista “Përparimi”, viti 1914)(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora