E shtune, 09.12.2023, 08:39 AM (GMT)

Kulturë

Ramiz Lushaj: Adem Haxhaj u rrit sa pushka e babës

E merkure, 16.08.2017, 07:00 AM


ADEM HAXHAJ para godinës së RADIO TIRANA, sot, më 13 gusht 2017. Fotografoi: Ali Smajl Haxhaj i Hotit.

Ramiz LUSHAJ

 

KUR ADEM HAXHAJ U RRIT SA PUSHKA E BABËS…

 

1.

Adem Haxhaj ecë kryelartë. Hapin e randë.

Djalë pranvere. Burrë vjeshte.

 

Vjen nga Hoti, rri në Tiranë, rrugton drejt Nju Jorkut.

Me mbi 1.000 vite histori të fisit të Hotit.

 

Në dy shekuj ec me plumbat e përgjakur të babës.

I burgosur në pabesi, pushkatue pa gjyq.

Togën e pushkatimit nuk e lá me ia mbyll sytë.

Plumbat e shkijeve i priti me grushta e me gjyks.

Kqyri kah Kodra e Rexhës e kah Maja e Horollocit:

-Do ma marrin hakin vllaznit e mi, trimat e Hotit !

E vranë Shaban Asllan Haxhaj-n. E vranë…

Në atë mars 1945, e vranë në Beranë.

 

Këto krenari e dhimbje

E mbajnë Adem Haxhën, e mbajnë,

Kaq të fortë në vite, kaq lart në kambë…

 

2.

Në Hot më ‘45 zogjtë veç vajtonin, në t’gjakosurin vit.

10 trima të Haxhajve i pushkatoi OZNA me çetnikë.

 

Adem Haxhën dy vjeç e la baba në prag e në sofër,

Pa vëlla e pa motër.

 

Zadja, gruaja e axhës, përjetoi të madhen tragjedi

Katër djemë ia vranë shkijet në atë vit të zi.

 

Njana shtëpi mbeti vetëm me një grue,

Tjetra shtëpi vetëm me një fëmi…

 

3.

Ademi e pati Zaden Haxhen Nanë të Dytë,

Nanë Zadja iu ba Ademit Nanë e Parë.

Nanë Zadja e pati Ademin djalin e pestë,

Nanë Zadja në 12 vite e rriti si të vetmin djalë.

 

Kur Ademi u rrit sa pushka e babës,

Burrat e Hotit e njoftën për Zot Shtëpie.

 

Hoti me pushkë i matë trimat e luftës

Hoti me pushkë i matë hapat e udhës.

 

Ai i kish në gene e hapa emrin e fisit të vet,

Të kryegjyshit e kryetrimit Alush Zmajli,

Të vllaznisë Haxhaj, të Cak Alushit e të Babës,

Si ma të bukuren kurorë krenarie,

Si ma të shtrenjtën udhë lavdie.

 

4.

Kur Hoti e rriti Adem Haxhën 15 vjeç,

Truall e shtëpi po i lenë shkretë,

Gurë, varre, livadhe e lisat ia ruajnë emrin

Zanat, kuajt, zogjtë ia njohin ferkemin…

Gjithmonë Hoti ua ruan bijve të vet vendin.

 

5.

U rrit sa pushka. U rrit me pushkën e babës.

Adem Haxhaj pushkën e babës e ktheu në penë.

Në auditore univerisiteti e valët e Radio Tiranës,

Me penën-pushkë përkthyes e gazetar për Atdhenë…

 

Adem Haxhaj, ndër vite, u rrit':

Me pushkën e babës dhe penën e tij pushkë,

 

Adem Haxhaj në ecjen e tij, u rrit’,

Në dy shekuj burrë i lartë i Hotit, burrë i mirë i kohës,

Nga malet e Hotit, në Tiranë në Nju Jork në Amerikë.

 

Shqipëri Etnike, 13 gusht 2017(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora