E shtune, 09.12.2023, 08:00 AM (GMT)

Kulturë

Gjon Keka: Dokument me vlerë për Pjetër Budin

E diele, 13.08.2017, 09:56 AM


Ketu po e paraqese nje dokument i cili ne fakt eshte botuar per here te pare ne revisten “Perparimi” te vitit 1914.Ky dokument ka rendesi pasi behet fjale per nje personalitet te shquar te kombit arbnor europian Pjeter Budin.

Ne kete dokument Budi i shkruan leter Kardinalit Gozzadinit, aty ai flet per atdheun e tij qellimin e vizites dhe ajo qe eshte me rendesi aty ai e tregon se ku ka lind se eshte arbnor dhe gjendjen ne teresi te vendit te tij dhe demet e pushtuesit turk ne keto troje.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora