E marte, 05.12.2023, 02:42 PM (GMT)

Kulturë

Gjon Markokaj: Heshtja e pafalshme

E hene, 14.08.2017, 05:41 PM


HESHTJA..., E PAFALSHME

 

Poemë nga Gjon Markokaj

 

Na kanë dalë do filiza të rinj

Që askush s’u thotë “marshalla”

Farë e keqe “fillakë prapshtie”

Qëntë e keqinj i bashkon llava

 

S’e kuptoj këtë “rod insani”

Që t’han mishin e t’therë kockën

Don me'i tha rrënjet e Arbërit…,

Hater  sllavëve e anadollit

Futin thiken mbas shpinde kombit

 

Vrane mëndjen, shprushni kujtesën

Armiqtë tanë pse s’e “prajnë lehjen”

Pse i paguajnë, “fillaktë e prapshtë” !?

Veç t’ndryshojnë gadishullin e vjeter

 

Shumë “dellakve e fillakeve”

Ju kanë ra more trutë në qafë

Të kurdisur prej armiqesisë

Dalin kundra Historisë...!?

 

U thashë - “dellakë e fillakë”

Kush ta ketë, - mizen në vesh

"ti fryjnë kosit, mos djeg buzen”

Nuk hyn ma thika mes nesh!

 

Nese këta (them) s’janë “alenjë”...,

Po janë njerëz në rrënjë Arbërie

Historia do t’ i mallkojnë... !

Thahen krejt pa trup pa hije

 

S’ është me ta robi as Zoti

Veç përballja i derzhmon

S’ u ecë falli naten as diten

S’e lanë mbrapa farën as hisen,

 

Këtyre “fillakve e dellakve”

Ju ka plasë “delli i marrës”

Them se është në t’ drejtën tonë...,

Të pakten tua “mbyllim gojën”

 

E t’i lëmë  “rrasa në diell”...,

Të vuajnë si “gjarpëri nën gurë”

T’ mos vdesin, “t’ngordhin qenshe”

Vepra e tyre t'bjerret vendeshe

 

Kur sundonte diktatori:

Me ironi e “qesh e ngjesh”…,

At'botë patë thënë - IBRISORA

“Ç'farë të them kur mu ka vra ora”

 

Thanja e BRISORIT…,

Sot - vervitet edhe  më tej:

“Kurë me “shigjetën e armiqve”

Vrasim veten neper terr” !?

 

“Lehaqenët e paguar”…,

Bashkohen gjithfare rodit

S’ pushojnë duke trilluar

Baltosin figurat e Kombit

 

T’ shprushim t’ kaluaren

Me kerkesën sllavo - serbe

Diktatori i Kohes barbare…,

Vrau e burgosi eliten shqiptare

E klerikët me ide përëndimore.

 

Një rrezik i sotëm i kombit

Janë dhe “radikalet islamik”

Keqpërdorimi i feve "Ashiqare"

Dhe përdorimi i “disa lehaqenve

Të shitur “me marre e për pare”

 

Ata,“të ligj”; kanë marrë përsipër:

Që t'ia vrasin “orën vetit”;

T’sulmojnë t’mëdhenjet e Kombit

T’shtrëmberojnë Historinë Kombëtare

 

Po i futëm “veshtë, n’ lesh”…,

E t’mos përballem “dhëmb-për-dhëmb”

Humbim t’gjitha ato që kemi arritë…,

Heshtja eshte vrasje qe dhembë

 

Ata që shiten të armiku

Forcen e gjëjnë; “te marrja e parja”

Ata janë: “villakë prapshtie”…,

Nga marrzia u vjen sevdaja.!

 

Nese përballesh me nji t’ tillë

Je patriot, je At’Dhetar…,

Shpresojmë n’eliten shqiptare

Të keqes në ball t'i dalë

 

Kur ne  pastrojmë veten tone

Forcojmë përballjen me t’ keqen

Të ndalojmë, “lehaqënet”

T’ mos lëshojnë lozë mbi të keqen

 

Ata brejnë fitoret tona si teja…,

“Çojnë ujë në mullirin e armikut”

-- Prej tyre kombi humbë vlera

Ka vetem – RRASKAPITJE…!

./.

-Per ZemraShqiptare, nga Tropoja, Gusht 2017-(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora