E marte, 21.05.2024, 11:20 AM (GMT+1)

Kulturë

Agim Gashi: Dorheqje o koalicion - kurvazion

E premte, 19.02.2016, 07:58 PM


Kësaj poezie vullnetarisht i bashkangjitem me vendimin tim të vërtetë dhe të përnjëmendët:

-Sot nënshkruhem publikisht para mbarë botes, se do të flijohem kur ta lypë nevoja e atdheut vetëm e vetëm që atdheu im të shkon rrrugës së mbarë dhe mirëqenjes kombëtare!

Nënshkruesi

Agim Gashi

AGIM GASHI

 

DORHEQJE O KOALICION - KURVAZON

 

Po shumë e loti paska qenë në sytë e mi,

E ti o Zot bane hajr!

 

Nuk po qaj për dhimbjet e mia

Nuk po qaj për nënën në pleqëri

As spo qaj për fëmijtë e mi

As për babain që te varri se vizitova

As për Gjyshin që më dashti shumë

As për Gjyshen me varrin në oborr

Por po qaj për atdheun

He i mjeri unë

Para botes u bëmë hor

 

Qysh su mblodhen kishe këta “patriota”

Me lanë anash t´kqija e mëni

Me zgjat doren si e zgjatin burrat

Për atdhe për Dardani

Mu për hatrin e Shqipërisë

Fund me i dhanë për jetë hasmërisë

 

Sot durohet hasmi n´derë

Që prap na vrisnin e na kanë prerë

Askush se do vllaun e vetë

Mundohet sytë me ja nxjerrë

Kah jeni nisë o ju shqiptar

Karaxhoza e lakmiçarë

 

Po ju luti me lotë në sy

Leni t´keqe e leni mni

Është përkul rënkon Dardania

Pse e qetë kurr mos me qenë Arbëria

Nga sa kopila në duar i mbani

Sa s´ju thotë ju kurvë i thoni

 

Pas dy varreve që flakë po qesin

Falls përkuleni e falls cmicrrroni

Ata të gjallë e po rrezojnë

Ju të vdekur atje pse u shkoni

Ka me u ngjall pa ju Kosova

Gjallë Ademi e gjallë Rugova

 

Këto t´kqija që ja bëtë atdheut

N´dashi pak me zbutë hajninë

Mblidhuni sot se neser vonë

Si në kohë e djalëri

Epni fjalë e duar shtrëngoni

Mos me pas kurr hasmëri

Për Kosovë e për Shqipëri

 

Kur të bëhet i forte atdheu

E populli t´jetoj në liri

Do t´ju qesim para gjyqeve

Me ju dhënë mësim n´pleqëri

Se atdheu kurr s´harron

Edhe n´varr denim dergon(Vota: 4 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora