E enjte, 29.02.2024, 09:41 PM (GMT)

Kulturë

Albert Habazaj: Kujtim Mici - Dragoi i këngës labe

E diele, 31.01.2016, 02:55 PM


ELEGJI PËR DRAGOIN E KËNGËS LABE

 

(Kujtim MICI i Tërbaçit)

 

Nga Albert R. HABAZAJ

 

- “Shqipëri, nuse bregdeti”

Pse të shoh me lot në sy?

- më ka ikur i vërteti,

Kujtim Mici, që s’kam dy…

 

- Këngë moj, ç’ t’u bë Kujtimi?

Profesori yt me firmë,

Folkorin kapi trishtimi,

Pikëlloi polifoninë.

 

Djal’ të vetëm e pat’ Nëna,

Yll të bukur; s’kish’ të dytë,

Zot të vetëm e pat’ Kënga,

Këngën e desh’ si dy sytë…

 

Kënga u ngjye në bojë

Dhe vuri shirit të zi,

Si zambak të bardh’, të njomë

Thur me lot një elegji.

 

Dragoi i Këngës Labe,

Kujtim Mici i Tërbaçit,

Në krah’ të një shtojzovalle

Shpirtit i gjeti ilaçin:

 

Thur me mjalt vargje me yje,

Nektar për t’i pirë në kupë,

S’bëri këngë, po thuri himne

Me trëndafila të kuq…

 

Në Universin e Mallit -

Diamant sinqeriteti,

Dragoi këngë na fali,

Bëri Hartë Dinjiteti.

 

Me një profil burrëror

(dhe për koh’ me suferinë)

Si Konstelacion yjor,

Firm’ e tij qe vetëtimë.

 

Div i Këngës, që s’vjen më,

Si meteor u këput,

Mbi rrudhat e lisit flë,

Ka ikur vetëm si trup…

 

Vigan hijerënd’ me dritë

Qe një jetë e ashtu mbeti,

Mbajti peshë…që një kreshnik

Do dridhej si zog, i shkreti…

 

E shushatur Kënga Labe

Dhëmbur, mbajti tri ditë zi,

Për Kujtimin “hane - hane!”,

Testamentin për Liri.

 

Burrat e mëdhenj të Këngës,

Si Kujtim Mici me shokë

Janë burra të lartë kuvendi,

Ngjajnë si male me borë.

 

Janë dafina me kurorë,

Shkëlqimtarë që në ngjizje

Ngjajnë si male me borë,

Ngjajnë si male në lëvizje.

 

Burrat e lartë të Këngës

I përkasin Paharrimit,

Me lotët e nxeht’ të zëmrës

Kujtoj Ëngjëjt e Kujtimit…

 

…Rruzuj kristali më shkasin

Kur marr udhën drejt Kujtimit,

Janë lotë që dinë të flasin,

Janë lule pikëllimi…

 

Prizren, e diel, 17 janar 2016 - Vlorë, e mërkurë 20 janar 2016(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora