E enjte, 29.02.2024, 10:29 PM (GMT)

Kulturë

Engjëll Koliqi: Festivali i 13 i Forumit Imazh dhe Media

E diele, 31.01.2016, 03:42 PM


Njohja e historise dhe vlerave të një kombi  është sfida dhe dhurata më e madhe që cdo kush prej nesh  e ka për detyrë të bëjë për  vëndin e tij.Për më të vjetrit ,një amanet i të parëvë  për ta trashëguar sa autentik shpirtin e një populli ,ndërsa për të rinjtë një gjërdan I cmuar në formimin e unit të tyre.Edh këtë  vit si një amanet ,Forumi Imazh &Media përcolli tek të gjithë .Një udhëtim në trevat shqiptare në takimet dhe prëzantimet e përsonazhëvë të cilat do të rëndis më poshtë,ka qënë ushqimi më I mirë shpirtëror dhë intelektual që një I ri mund të marrë.Ëdhë këtë vit isha shumë me fat që isha pjesë ë kësaj maratone 100% Imazh Shqipërie dhe Media e  Mirë .Se në Tetovë e Shkup takimet ishin gjithmonë plot me bashkëatdhëtarë më shikim  të ndritshëm prej lotit të gëzimit. Sepse në Prizren e Prishtinë mikpritja dhë pyetjet deri në detaj për cdo libër ë histori nuk mbaronin asnjëhërë .Se në Tiranë të gjithë të mbledhur sëbashku si  një ylber vlerash e traditash I thamë dhe një herë botës mbarë se Imazhi Shqiptar është si kurrë ndonjëhërë më I gjallë dhe I pavdekshëm .

Ne zgjodhëm Akademinë  e Shkencave në Tiranë për të sjëllë takimin maratonë të vitit.Edhe pse ishtë ftohtë si fund Dhjetori ,salla u mbush përnjëherë .Miq të përhërshëm,të rinj kurioz më dëshirë për t’u informuar,të ftuarit dhë pjesmarrësit e mbërritur herët në Tiranë dhe media vizive dhe e shkruar gati për të nisur transmetimin direkt dukë I bërë jëhonë minutë pas minutë Fëstivalit të 13 Imazh dhe Media .

Kalorësit e paqes, të mirënjohur si Krushqit ë parë ( ambasadorët), e Imazhit Shqiptar dhe Identitetit Kombëtar më në krye prijëtarin ë Kryekrushkun,( Krushk i parë), Doc. Dr. Astrit Memia  nisën pelegrinazhin nga Kisha ë Shën Palit në bulevardin  tek  Xhamia e re që po ndërtohet pedonalë, pranë monumentit të qeverisë së Fan Nolit dhe  tek Kuvëndi i Republikës së Shqipërisë dhe Akadëmisë së  Shkencave.

Hymni Kombëtar është dhe mirëseardhja e Shqiptarisë për cdo event vlerash .Momentet kryesore të 13 festivalevë të Forumit Imazh dhe Media,pamje filmike të pa transmetuara ndonjëherë në  televizionet shqiptare të luftës së Kosovës ishte një tjetër moment që u përcoll me mjafteëmocion për rreth 1 orë tek të gjithë të pranishmit.

Si gjithmonë I zoti I shtëpisë ,Dr Astrit Memia ,Drejtori I Forumit Imazh dhe Media ,në fjalën e tij përshëndetëse me falenderime e përulje te vlerave mbarëshqiptare  hapi dhe mbrëmjen maratonë të këtij fëstivali.

Ky festival solli dhe një herë në vëmëndjen e ë pranishmëve dhe gjithë teleshikuesve mbarëshqiptarë në transmetimin direkt ,harmoninë fetare të Shqiptarisë ndër shekuj si baza e ADN së Pellazgo-Ilire-Dardano-Arbnore-Shqiptare.

Haxhi Dedë Edmond Brahimaj , Monsignor Gerge Frendo. Haxhi Sylejman Rexhepi, At Nikolla Marku përfaqësues mjaft dinjitoz të 3 besimeve fetarë në vendin tonë ,përcollën si diskutim dialogun fetar  si një vlerë të pamohushme të historisë së vëndit tonë .Ndërkohë Mediat në vënd në transmetimin live të tyre përsërisnin pa ndalur atmosferën ë krijuar.

Dhe erdhi momenti I shumëpritur I cmimeve dhe trofeve mes emocionesh dhe euforie.

Me motivacionin Imazhi Shqiptar për Harmoninë Fetare  u akordua cmimi,simbol,Arqipeshkvit të ndjerë,Imzot Rrok Mirdita ,për kontributin e vyer në drejtim të dialogut ndërfetar.Ai ka qënë mjaft aktiv në nxitjen e vlerave më të mira të harmonisë mes besimeve të ndryshme dhe gjithmonë është përpjekur të forcojë marrdhëniët e Kishës katolike me të krishterët dhe me besimet e tjera duke qenë ndër të parët që shprehu dëshirën e formimit të Këshillit Ndërfëtar Shqiptar.

Me motivacionin Imazhi shqiptar për Harmoninë Fetarë iu dorëzua  cmimi Haxhi Dedë Edmond Brahimaj ,Kryegjyshi botëror I bektashinjve. Dedë Edmond Brahimaj është një nga klerikët e hierarkisë së lartë Bektashianë që ka dhënë një kontribut të vecantë për ngritjen e strukturës se bektashizmit në Shqipëri dhe në botë.Ai është vlërësuar si një klerik mëe një kontribut të ndjeëshëm ,vecanërisht në fushat e marrdhëniëvë e bashkjetesës ndërfetare dhë të harmonisë fetarë dhe si promovues I vlerave të Shqipërisë si vend model në botë në këto fusha.Në këto vitë punë intensive si Kryegjysh botëror Bektashian është nderuar me tituj nderi nga disa komuna e bashki në vendin tonë.Është vlërësuar më titullin Qytetar Nderi nga komuna Zerqan e Dibrës ,Fierit ,Beratit,Martaneshit ,Mallakastrës,Skraparit.Është dekoruar nga Presidenti I Republikës ,më 7 shtator 2015 më titullin Kalorës I Skendërbeut.

Një tjetër trofe me motivacionin Imazhi shqiptar për harmoninë fetarë shkoi për Haxhi Sylejman Efendi Rexhepin . Sulejman Rexhepi u lind më 10.02.1947 në fshatin Sullarë e Epërme e Shkupit. Shkollën fillore e mbaroi në vëndlindje, të mesmen në Medresenë  Alaudin në Prishtinë, ndërsa Fakultetin ë Drejtësisë dhe të Sheriatit e kreu më 1974 në Kuvajt. . Ai është anëtarë i rregullt i Kuvendit të lartë për çështjë islame me seli në Kajro, 2. Anëtarë i rregullt i Kongresit botëror Islam me seli në Tripoli,3. Anëtar i rregullt i Unionit Islamik për Evropën, 4. Zëvëndës i sekretarit gjeneral te Kuvendit të Këshillit për Evropën Lindore me seli në Stamboll, 5. Anëtarë i Forumit të Shkëncëtarëvë Islam me seli në Rabat, 6. Pjesëmarrës i ligjëratave të Ramazanit që organizoheshin në pallatin mbretërorë të Hasanit të Dytë dhë 7. Zëvëndës kryetar i Shurasë Euro-Aziatike më seli në Ankara. Vepra të botuara të Sulejman Rexhepit: 1. Për fë ë atdhë 2. Vëtëm Krijuëset tim i përkulëm 3. Lufta për të vërtetën.

Përsëri vlerat e harmonisë ndërfetarë u vlerësuan në festivalin e 13 Imazhi Shqiptar.Trofeu me motivacionin Imazhi Shqiptar për harmoninë fetare shkoi për At Nikolla Markun.Atë Nikolla Marku ,Primat I kishës Ortodokse së pavarur kombëtare shqipëtare  Shën MëriaElbasan,për veprimtari fetarë në vazhdimësi të Rilindasve shqiptarë dhe vecanërisht të kryepeshkopit të përjetshëm Fan Noli në mbrojtjë të historisë kombëtare dhe sovranitetit të atdheut nga cdo ndikim I huaj në dëm të kombit shqiptar.

Trofeu I radhës u dedikua  Sportit Shqiptar.Imazhi Shqiptar I sportit në botë shkoi për zotin Mexhit Devaja.. Devaja nga vitet 80  u angazhua drejtpërdrejtë në lojën e hendbollit dhe fillimisht zgjedhet anëtar i Kryesisë së klubit hëndbollistik “Bozhuri” në Gjilan i cili në atë kohë garonte në ligën e parë të Jugosllavisë.Ndërsa më të përfunduar lufta,puna dhë kontributi i Devajës u çmua jashtëzakonisht shumë nga të gjitha strukturat udhëhëqësë si të qytetit të Gjilanit, ashtu edhe të shtëtit të Kosovës. Zoti Devaja vetës i kishte vënë detyrë parësorë afirmimin ë Federatës së Hendbollit të Kosovës në arenën ndërkombëtarë të Hëndbollit.Ai arriti te krijoje marrëdhënie të mira me personalitete të larta me ndikim si në Evropë, por edhe më gjerë të cilët ndihmuan sportin ë Kosovës.Zoti Dëvaja për dy dekada udhëhoqi Federatën ë Hendbollit të Kosovës dhë ishtë nënkryëtar i Komitëtit Olimpik të Kosovës, dhë njihët si ambasador i ndërkombetarizimit të sportit Kosovar.Devaja ishtë inicuës dhë ndihmoi në thëmëlimin ë Fëdëratës së Hëndbollit të Shqipërisë. Këmngulësia ë zotit Dëvaja bëri që më 18 dhjëtor të vitit 2004,Fëdërata ë Hëndbollit të Kosovës zyrtarisht të bëhët anëtarë ë Fëdëratës Ëvropianë të Hëndbolliut, që ishte njëra nga arritjet më të madhe të zotit Dëvaja, në planin ndërkombëtar.

Një tjeter trofe mjaft prstigjoz ishte cmimi I Luftëtarit të Lirisë i cili shkoi  Brigades së 114 të UCPMB-së .

Muhamet Xhemajli i lindur më 08,1958 në fshatin Muhoc të komunës së Bujanocit.Komandant i Brigadës së 114 gjate vitit 2000/2001.Egim Elshani Shef i Shtabit te Pergjithshem te UCPMB-se .Besim Mazreku lndi ne vitin 23/01/1981ne Gjilan .Ai ra per te mos vdekur kurre me 17/04/2001.Agim Elshani komandant Malisheva lindur me 09/04/1975ne fshatin Ngucat te Malisheves se Kosoves ra per te mos vdekur kurre me 27/03/2001 ne brigaden e fshatit Qarr.

8- Trofeu I Imazhit shqiptar  të studiuesit iu dha prof doktor Ahmet Osja. Shkencëtari i nderuar që ka përgatitur breza biologësh, bujqish e natyralistesh. Njeriu me pasion të zjarrtë për Genin dhë Hapësirën Shqiptare, për trashëgiminë gjenetike e biologjike të Shqiptarëvë, Atdhetari që e njohën të gjithë në fushë e në mal, në fshatra e qytete, që shpërndan dashurinë për vendin dhe njerëzit dhe që njeh Zotin nëpermjet Shkencës dhe Jetën nëpërmjët besimit, model i shkëlqyer që jeton për njerëzit e vet me thjështësinë ë modëstinë ëpikë të Shqiptarit të përjëtshëm si Historia ë Kombit që e  kërkon e ndricon përditë.

Trofeu I radhës ishte ai i imazhit për trashëgimninë kulturorë.Ky trofë shkoi për shoqatën Labëria. Shoqata Labëria është njohur për veprimtaritë e shumta në promovimin ë vlerave kulturore dhe artistike të labërisë.

Trofeu I Imazhit shqiptar në shëndetësi shkoi për Doktor Memo Boci.

Doktor Memo Boci në vitet  74-78 punon mjek në Spitalin Rajonal të Rrethit Vlorë dhe më pas deri në vitin 1991 ka qënë Drejtor I Drejtorisë së Higjënës dhe Ëpidemiologjisë, në Ministrinë ë Shëndëtësisë. Gjatë kësaj përiudhë ai ka dhënë një kontribut të cmuar jo vëtëm në ruajtën ë shëndëtit publik të popullatës, por dhe  përfaqësuar Shqipërinë në arenën ndërkombëtarë.

Më pas, në vitin 1991, Dr. Memo Boci specializohët në Qëndrën Ëvropianë të Mbikqyrjës Ëpidëmiologjikë të HIV/AIDS, Paris, Francë. Mbas rikthimit të tij në Shqipëri, ai emërohet drejtues i programit kombëtar të HIV/AIDS, ku dha kontributin ë tij të vyer deri në Maj, 2001. Pas daljes në pension, Dr. Memo Boci e vazhdoi vëprimtarinë ë tij në fushën ë shoqërisë civilë, duke themeluar dhë drejtuar shoqatën STOP AIDS, ndër më të vjetrat dhë aktivët në vëndin tonë. Dr. Mëmo Boci është autor dhë bashkëautor i disa libravë dhë dokumentareve politikë dhë strategjikë në nivel vendi dhe atyre  ndërkombëtarë.

Imazhi shqiptar në poezi shkoi për Rabie Bytycin .

Laurate e tre cmimeve me poezinë e saj në 2015 cmimi I tretë Flaka e janarit Gjilan -Cmimi dytë Fryma ë lirisë Bushat, cmimi dytë përsëri në Gjakovë në rrugëtimin me Yllka Domin dëshmore dhë poete ,9 antologji pjesmarrëse dhe në disa gazeta të botuara poezitë e saj si Nacional, Bota sot e portale të ndryshme .

13-Imazhi shqiptar për të riun në art ishte një tjetër trofe prestigjoz violinistes së talentuar Elsa Spahiu.Pjësemarrësë në 9 koncerte – recital në piano në Maqedoni dhe Kosovë.Vendin ë parë të pianistit  të ri në vitin 2013.Vendin e parë në komunë të Cairit. Dhe vendin e parë ne nivel të Republikës së Maqedonisë në Gjevgjeli më 2015. Dhë vendin e dytë në gara ndërkombëtare në Gjakovë në vitin 2015.

Nxënëse në klasë të III të shkollës fillore të muzikës nën udhëheqjen e prof. Arijana Kuriu Grubi.Nxënëse në klasë të III në shkollë të ulët të muzikës nën udhëhëqjën e prof. Arijana Kuriu Grubi.

Një mbrëmjë mjaft emocionuese ,më bësoni.E gjendur edhe një vit mes personazhesh dhe vlerave të gjalla që I kanë shërbyer mbarë shqiptarisë u ndjeva mjaft mirë dhe mjaft krenare që me të voglën mundësi I shërbeva vlerave të vëndit tim.Mbrëmja u mbyll me shtrëngime duarsh dhe fotografi të pjësmarrësve për të shënuar në aparatet e tyre  emocionet e Festivalit të 13 të Forumit Imazh & Media.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora