E shtune, 25.05.2024, 03:56 PM (GMT+1)

Kulturë

Sadik Bejko: Kadare Komandant i Legjonit të Nderit

E shtune, 02.01.2016, 01:37 PM


KADARE KOMANDANT I LEGJONIT TE NDERIT

Nga Sadik Bejko

Lajmi eshte dhene nga mediat dhe eshte i konfirmuar: Franca e nderon shkrimtarin Ismail Kadare me titullin e larte Komandant i Legjonit te Nderit. Kadare i mbante deri tani dy shkallet e para te ketij titulli: Kalores i Legjonit te nderit dhe Oficer i Legjonit te Nderit. Secili eshte titull me vete, pra Kadareja eshte dekoruar tre here me kete titull te larte. Zakonisht titullin Komandant... e marrin njerez te rangut te presidenteve me te shquar, te kryeministrave dhe komandantet me te larte ushtarake . Shkurt, eshte nje titull qe u rezervohet personaliteteve me te shkelqyera.

I themeuar nga Napoleoni mbi dyqind vjet me pare, motoja e ketij urdheri eshte : "Atdhe dhe Nder".

Ne keto vite kur vendi yne Shqiperia po vuan krizen e autoritetit, sidomos krizen e udheheqesve politike, renien ne mos cnderimin e ketij autoriteti, figura e I Kadarese me cmimin e Lirise vjet ne Jerusalem dhe me kete te Komandantit te Legjonit te Nderit vjen si nje kolone e shdritshme morale.

Kete figure ne ia kemi dhuruar edhe botes. Figure e Kadarese, e vleresuar nderkombetarisht, e lartesuar kudo (per nder te tij ngrihet flamuri ne Uashington), le t'na sherbeje per nje forcim te besimit ne endrrat e ne aspiratat tona per jne jete me te mire, per demokraci e per begati, per elita te pergjegjshme qe mund te lindin edhe ketu midis nesh.

Ky do te ishte nje ogur i mire dhe nje bekim per kete Vit te Ri.

Duke e uruar shkrimtarit tone per kete titull te larte, fare nga pak te gjithe ne ndjehemi te nderuar. Faleminderit France, faleminderit Kadare!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora