E premte, 01.12.2023, 04:05 AM (GMT)

Kulturë

Luan Kalana: U lind një engjëll

E marte, 15.12.2015, 07:42 PM


Luan Kalana

 

U LIND NJE ENGJELL

 

E pabesueshme, lajmi mori dhenë,

një kukull e Tokës lindi një engjëll, ...

ca thonë qe zbriti yll nga qielli,

mërmetë nga uji, nxitonin te tjere,

mediat pohojne meteor nga Dielli,

kur e pane, thane"- Nga barku i femres!.

 

Sa hapi syt oqeani e pershendeti,

prisnin ne ankth, ajo pa vezullimin e diellit,

te qarat e bebit me zërat e dallgëve ,

ngjasonin me simfoninë e valëve,

peshqit të gëzuar, mbi ujë hidhin valle.

 

Një Matkë bletë e vockël, erdhi në jetë,

mbesa ju shtua kosheres të bletëve.

E pagezuam ne perëndimin e diellit,

e bekuam me ujë oqeani, në breg të detit,

Nena me Gjyshin I thuren uratat,

kurorrë i vumë atë të Admit dhe Evës

Perëndesha e Oqeanit, Estelle e ka emrin!(Vota: 2 . Mesatare: 1.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora