E hene, 26.02.2024, 07:00 PM (GMT)

Kulturë

Qazim Shehu: Shami e erës

E diele, 13.12.2015, 09:33 AM


SHAMI E ERËS

 

QAZIM SHEHU

 

Kumti memec gjuhëprerë djeg spec

Në ndjesi; i erës dinake  që fluturon si shami

Hapësirës paranonjake.

Fluturon era mbi kufij shtetesh

Hyn e del dhe shaminë e saj

E vë mbi fytyra të vdekurish

Vrarë nëpër kufij,  pa faj…

 

 

STATUJAT

 

Jeta është më e bukur pa to,

Veç pa statujat s`na rrihet,

Në udhëkryqe,sheshe ngado

Ato ngrihen.

 

Mes dilemës ,vendosmërisë

Si e gjetën shtegun,

Duke ia bërë me hile historisë,

Me pashaportë të hekurt.

 

Ndonjëra që hyri pa vizë

Dhe në shesh zuri vend,

  shumë po i pëlqen  historisë

Dhe  hilen e saj ajo gdhend…

 

 

MË DUKET…

 

Si mund ta shpëtosh a strehosh poezinë

Në një zemër që i ruan ritmet e kohës,

Kur mbi çdo gjë bie hija gri e prozës?

Kur secilit i shkon mendja për lavdi

Në këtë kohë irracionale,

Më duket po troket veç për poezi

Lufta finale…

 

 

DASHURIA

 

Sikur dashuria të shpërndahej si lajm,

do e këndoja si psalm,

Si një përshpirtje plot rrënqethje

Në këtë botë përvëluar në ethe.

Kaq lajme ka sa një lam për të

S`do bënte ta kthente kokën kush,

Prandaj e themi nën zë,

Dhe zemrën me gjak na mbush.

Nëse do e përhanim si lajm,

Pyllin e thatë të ndjenjave

Do  gjethëronte si psalm…

 

 

ZOTAT

 

Zotat e Olimpit na dhanë shëmtinë

Që urtë para tyre të rrimë.

Para se të na dhuronin atë

Bukurinë na morën dhe jetën

Që na lë.

Këtë nuk e kuptuam mijëra vjet

Përderisa zotat adhuruam dhe shëmtinë e tyre

E kthyem në shenjt...(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora