E merkure, 04.10.2023, 11:47 PM (GMT+1)

Kulturë

Marasca, 31 Maj 1466: Turqit kanë sulmuar Arbërinë

E shtune, 02.05.2015, 06:41 PM


Ky dokument, i cili mban daten 31 Maj 1466, i shkruar nga Bartolomeo Marasca, orator nga Mantova, njofton dukeshen e Mantoves se turqit me nje ushtri prej 200 000 vetash kane sulmuar Arbnine e cila kulmon ne Cidhen te Dibres ku kalohen ne shpate 8000 vete. Kjo eshte shenja fillestare e genocidit osman kunder arberve. Shperndajeni tek ca karaosmane shqipfoles te denje per çmendina, qe perkohesisht ne menyre rastesore banojne ne trojet shqiptare, ne menyre qe t'a marrin me vete si hajmali kur te shkojne ne shkretetirat arabe. Dhurojani edhe ndonje politikani mehallle tek han pilaf e pin çaj vjelltoreve provincale te Kosoves. Postojani edhe ndonje historiani medioker tek e ngaterron sofren sipas paguesit me te shtrenjte, ne menyre qe te mos e ngaterroje hallven me pikmezin.

Kastriot Marku

https://www.facebook.com/ALBANOLOGJIA(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora