E marte, 16.07.2024, 07:32 AM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Babai i arteve ishte nga fisi i Kastrioteve

E premte, 01.05.2015, 08:00 PM


Babai i arteve liberale ishte nga fisi i Kastrioteve me emrin Fili

Nga Gjon Keka

Fili (Philus) Muzaku ishte babai i arteve liberale, nga fisi i Kastriotit, thuhet se familja e tij se bashku me Donika Kastriotin te kene shkuar ne Itali. Kjo eshte e rendesishme sepse ketu shihet fryti i vlerave dhe jehona qe kane bere veprat te njerezve te tille nga gjaku i Kastriotit duke lene gjurme ne shkence dhe fusha tjera.

Ne vepren e tij autori J.J Boissard te vitit 1591 shkruan mbi biografin e Filit duke treguar qarte se ai vjen nga fisi i Kastrioteve. Poashtu aty shihet edhe portreti i tij qe kam vendos ketu.



(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora