E shtune, 23.09.2023, 08:13 AM (GMT+1)

Kulturë

Marku: Dokument origjinal shkruar nga Gjergj Kastrioti

E premte, 01.05.2015, 08:00 PM


Eshte per t'u çuditur qe mjaft shkarrashkrues te veteemertuar studiues, publikojne gjithefare dokumentesh te shkeputura aty-ketu nga libra te njohur fot mire nga zejtaret e studimeve historike, duke i paraqitur keto si zbulime, nderkohe qe minimalisht nuk kane lexuar se paku as çerekun e botimeve te realizuara per temen te cilen trajtojne. Po i jap rastin vetes "te mburrem" edhe une ketu ne fb, me nje dokument origjinal te shkruar nga dora e Heroit tone Kombetar, Gjergj Kastriotit (Skenderbeut). Burimi: Archivio Segreto Vaticano. Arm. XXXIX, 7. f. 123. v. Dokumenti eshte publikuar i si permbledhje e transkriptuar nga studiuesi Ignatio Parrino, ne "Acta Albaniae Vaticana I", Città dei Vativcano, 1971. p. 63. nr. 263. Ketu jepet faksimilja e origjinalit.

Kastriot Marku

https://www.facebook.com/ALBANOLOGJIA

 (Vota: 3 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora