E hene, 15.04.2024, 06:27 AM (GMT+1)

Kulturë

Adem Zaplluzha: Para se të merreni me politikë

E enjte, 11.12.2014, 08:00 PM


Adem Zaplluzha

 

PARA SE TË MERRENI ME POLITIKË

 

Pat thënë dikur moti një njeri

Se ajo është

Një zonjë e përdalë

Sa herë frynë erërat e luan bishtin

Herë shndërrohet në pelë

E herë bëhet kalë

 

Në që se hyni në lojën e saj

Do fundoseni

Si në rërën e gjallë

Po patët guxim

Të hipni në atë sajë

Pa mbërri në cak

Bishti ka me ju kallë

 

E pra zonjë e zotërinj

Matini punët e juaja

Pakëz më mirë

Para se të merreni me politikë

Se vjen ajo ditë e zezë

Që ka për të gdhirë

Sepse të nesërmen mund të zgjoheni

Si një njeri stramastikë(Vota: 11 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora