E hene, 15.04.2024, 07:44 AM (GMT+1)

Kulturë

Asllan Dibrani: Ngreni kokën!

E enjte, 11.12.2014, 07:34 PM


NGREHNI KOKËN, OR JU TË VËNË PËRTOKË!

Nga Asllan Dibrani

E pashë këtë njeri

kërkon lëmoshë në rrugë

bredh e s’di me ç’të bëj,

do të rroj, si të tjerët në këtë botë

me duar të plasura e shpirtthyer.

 

E pash me dhembje e qava

si s’e shihni, or qeveritarë të velur në luks e ar

qytetarin e bëni lypsar, kriminel, vrastar

emigrantë të pa perspektivë…

Do me keni prapa… t’i shporrim, do të dimë,

jo më vota më  ashtin po ju hanë këta satrap

këto feçka qeverish me mbrapshti!

Ju dhanë udhët e botës ju të gjithëve

me nëna, motra e gra në vajtime

Ne vatër, të pangopur, të sëmurë, të braktisur

të lënë pa gjë para shpirti e të përbuzur:

ngrehni kokën, or ju të vënë përtokë e të rrënuar!

 

Vagabondë e kriminelë fronin kanë bërë dhomë të tyre,

timare kanë plot, vetura, lukse, lojëra, argëtime,

po deri kur, si nuk ngrehni kokën, or ju të vënë përtokë

Se i vogël dhe i shkelur është kushdo, kur rri ulur,

pa ngituni njëherë në këmbë dhe bëhuni barabar me ata,

e shihni se janë, jo mbi ju, por janë të mposhtur,pikërisht nga ju.

Janë pa meritë, pa favor, pa privilegj, mos ju rrini pas!

Ngrehni kokën, or ju të vënë përtokë!

jo më vota për këto rrodhe e këto këpurdha,

mos pritni mrekulli më nga ata që ju dërmuan ju bënë trokë.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora