E shtune, 25.05.2024, 12:14 AM (GMT+1)

Kulturë

Anton Papleka: Vdekja është pikërisht kjo gjë

E hene, 08.12.2014, 07:27 PM


VDEKJA ËSHTË PIKËRISHT KJO GJË

 

Nga Anton Papleka

 

Në tryezën time gjeta një zarf

Ku ishte shkruar adresa e një poeti

Të vdekur disa muaj më parë

Dhe unë thashë me vete

Se vdekja është pikërisht kjo gjë:

Adresa e një miku të vdekur

Të cilit nuk mund t’i shkruash më

 

Ti nuk mund t’i çosh askund

Kartolina

Mesazhe të gjata, të shkurtra apo të koduara…

 

As me avionë

As me postë elektronike

As me ëndrra paralajmëruese

Asnjë nga mesazhet e tua

Nuk do të mbërrijë tek i vdekuri

Komunikimi me të është po aq i pamundur

Sa me një galaktikë të largët në qiell

 

Vdekja e një njeriu është pikërisht kjo gjë:

Gjasmimi i Atlantidës që u fundos

Në humbëtirat e detit!(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora