E enjte, 21.09.2023, 11:18 PM (GMT+1)

Kulturë

Mateo Osmani: Enderrat e mia

E diele, 07.12.2014, 11:41 AM


Dy poezi nga krijuesi 14 vjecar, Mateo Osmani, Fier

 

7 Marsi

 

Na erdhi 7 Marsi

oh sa gezim

me lule u mbush

gjithe vendi im.

 

Femijet e vegjel

shume te gezuar

te gjithe vrapojne

me lule neper duar.

 

Te gjihte vrapojne

kush e kush me pare

per ti dhuruar lule

mesueses se pare.

 

 

Enderrat e mija

 

Kur vjen mbremja mbi

qepalla me vjen gjumi

ne jastekun tim te bute

enderrat vershojne si lumi.

 

Nje nate u bera zante shetita boten

ane e  mbane

me shkopin tim magjik

nuk kisha aspak frike.

 

Femijet I shikoja

deshirat ua plotesoja

vuajtjet, lufterat

te gjitha ua mergoja.

 

Por rrezet e diellit

mbi faqe me rane,

shkopin magjik e zhduken

dhe enderrat me s'u duken.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora