E enjte, 29.02.2024, 11:02 AM (GMT)

Kulturë

Gjon Keka: Matthew de Renzie nga fisi i Kastriotit

E merkure, 10.12.2014, 06:58 PM


Matthew de Renzie pohonte se rridhte nga fisi i Kastriotit

Nga Gjon Keka

Nje epitaf i cili thuhet se eshte vendosur ne Kishen Athlone ,qe tregon per perkatesin e nje shqiptari qe rrjedh nga gjaku i Kastrioteve sipas asaj qe ai vete pohon.

Eshte linguisti i njohur Matthew De Renzie i cili sic shihet ne kete epitaf si me poshte ,ai vertete rrjedh nga gjaku dhe familja e Kastrioteve ,ky personalitet i rendesishem ka lindur ne Köln te Gjermanise dhe mendohet qe pas vdekjes se Gjergj Kastrioti Skenderbeut shume nga fisi i tij dhe familja u debuan dhe u detyruan te migronin ne Itali dhe vende tjera te Europes per shkak te barbarise se pushtuesit osman.

Nderkaq kjo do te thote shume per popullin tone europian se kudo ku kane shkuar dhe debuar shqiptaret serish kane shfaq identitetin dhe gjenezen e fisin e tyre se prej nga vijne ,edhe kjo eshte nje deshmi se gjaku i Kastriotit kurre nuk do te humb ,ai eshte fisi me i paster i kombit tone arbnor europian.

Ky shkrim mbi kete epitaf eshte gjetur gjate hulumtimeve te mia ne nje liber te vitit 1794.

Epitaph in the Church of Athlone:

“This monument was erected for the Right Worshipful Matthew De Renzie, Knight, who departed this life 29th Aug. 1634, being of the age of 57 years. Born at Cullen(Köln) in Germany, and descended from the family and renowned warrior, George Castriot, alias Scanderbeg; who, in the christian wars, fought 52 battles with great conquest and honour against the great Turk. He was a great traveller and general linguist, and kept correspondency with most nations in many weighty affiirs, and in 3 years gave great perfection to this nation, by composing a grammar, dictionary and chronicle in the Irish tongue: in accounts most expert, and exceeding all othters for his great applause. This work was accomplished by Matthew De Renzie, his son. Aug. 29, 1635.”(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora