E shtune, 13.07.2024, 11:20 AM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Hidhja në erë e Kishës ku u kurorëzua Skënderbeu

E diele, 21.09.2014, 06:37 PM


Foto ekskluzive: Hidhet në erë me tritol Kisha e kurorëzimit të Skënderbeut

Derisa Papa po viziton Shqiperine, mediat kanë vazhduar të publikojnë imazhe nga koha e komunizmit kur në këtë vend, rrënoheshin objektet fetare, pasi besimet e të gjitha feve ishin ndaluar me ligj.

Njëra ndër historitë më të veçanta dhe të dhimbshme nga ajo kohë, është edhe krimi që i ishte bërë historisë së kombit shqiptar. Kisha ku ishte kurorëzuar Gjergj Kastrioti-Skënderbeu në Vaun e Dejës ishte shkatërruar me me dinamit në vitin 1967 me urdhër të Mehmet Shehut dhe pjesëmarjen e gjithë partisë komuniste.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora