E merkure, 24.07.2024, 04:31 AM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Papa përsëri foto me Flamurin e kombit shqiptar

E merkure, 10.09.2014, 06:37 PM


Kjo foto e Papa Françeskut, me disa të rinjë e të  reja nga Kosova dhe nga Shqipëria -- siç duket  e marrë në Vatikan dhe e bouar dje, të shtunën  -- vetëm dy javë para vizitës historike të Papës ë Shqipëri, po qarkullon sot në rrjetët sociale.  Kjo është hera e dytë mbrenda dy tre muajsh që Papa fotografohet me  flamurin e shqiptarëve -- Flamurin e Gjergj Kastriotit Skënderbe.  Duket si një moment i rastit por i fatit për këta të rinjë shqiptarë në Vatikan. Do të ishte mirë që autorët të japin më shumë hollësi në lidhje me këtë foto, për momentin dhe rrethanat nën të cilat u mor fotografia.

A thua janë të rastit këto dy foto, a po Papës i pëlqen Flamuri i Shqiptarëve!  Lindë pyetja, ndoshta e tendosur.   Megjithëse i lindur në Argjentinë nga prindër italianë nga jugu i Italisë, duhet të bëhet pyetja: Mos është Papa Françesku Arbëresh me origjinë?????
(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora