E enjte, 25.07.2024, 06:47 AM (GMT+1)

Kulturë

Poezi nga Bejtullah Sadiku

E diele, 07.09.2014, 01:28 PM


Dy poezi nga retrospektiva (por aktuale) te botuara para 22 vitesh ne „Fjala e lire“ Elbasan-Shqiperi

Autor:  Bejtullah Sadiku

 

UTUROJNË LUGJET

 

Frynë erë shtrëngatë

që shkul dhe përplas,

që pret si një shpatë

njeriun e pafat...

 

Frynë erë.Shtrëngatë,

shkul njeriun nga toka,

e rrëmben e çon larg

sa e përbinë bota...

 

Uturojnë lugjet,

malet dridhen e mardhinë

Kosova lulekuqe

Lart ti mbaje ballin...?!

 

 

E ARDHMJA

 

Më këputet syri

tek dua të shoh

si po ndriçon ylli

që zemrën ma ngroh.

 

Demokracia

si një shi pranvere

breron në trojet e mia,

në dejtë e mi pandërprerë.

 

Të ardhmen arrita ta shoh,

arrita ta prek.

Jo, tash më nuk dëgjoj

Kursesi me vdekë.

 

Botuar me 17 qershor 1992 në “Fjala e lire”, Elbasan-Shqiperi(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora