E shtune, 08.05.2021, 02:55 AM (GMT+1)

Kulturë

Poezi nga Engjëll Koliqi

E diele, 07.09.2014, 01:24 PM


Engjëll Koliqi

 

NË TË GJITHA LËVIZJET

 

Sa bukur

Unë me mbretëreshën

Në të gjitha lëvizjet

Prodhojmë

Dhe vezullojmë

Dashuri

                        Stubëll, 1 shtator 2014

 

MARRIM PJESË

 

Kudo që lëvizet

Për dashurinë

Ne nuk mungojmë

Shkojmë

E marrim pjesë

Gjithkund

Ku frymon

E vepron

Dashuria

                        Stubëll, 1 shtator 2014

 

NË KËTË STINË

 

Duke falënderuar

Dorën hyjnore të mrekullisë

Të gjithë jemi të gëzuar

Të gjithë të kënaqur

Të gjithë të lumtur

Në vallen e bekuar

Të dashurisë

                        Stubëll, 1 shtator 2014

 

KOHË PAS KOHE

 

Në Stubllën time

Në shekujt e rrezikshëm

Të zjarrit turko-osmanli

Kohë pas kohe

Ka funksionuar

Dhe ka punuar

Shkolla Shqipe

Djem e vajza ka praruar

Me rreze drite

Të diturisë

Dhe të shenjtërisë

Iliro-dardane

                        Stubëll, 1 shtator 2014

 

PO SHPREHEM

 

Ju lutem

Më duhet patjetër

Të shprehem

Haptas dhe bujshëm

E dua mbretëreshën

Dua të nxehem në zjarrin e dashurisë së saj

                        Stubëll, 1 shtator 2014

 

NË HAPIN E PARË

 

Edhe sot

Edhe gjithmonë

Shpërndajmë

Shkëndija të bekuara të dashurisë

                        Stubëll, 1 shtator 2014

 

GJITHNJË TË QESHUR

 

Nuk jemi rastësisht

Në misionin e dashurisë

Këtu ndjehemi

Gjithnjë të fortë

Mes mrekullive

Gjithnjë të qeshur

...

                        Stubëll, 1 shtator 2014

 

NUK DUHET TË THUHET

 

I shohim të gjitha gjërat

Të gjitha lëvizjet

Të gjitha gabimet

Në këtë botë

Medet

Nuk duhet të thuhet se kemi parë

Jo

S’kemi parë gjë

...

                        Stubëll, 1 shtator 2014

 

SHUMË DOKUMENTE

 

Këtu

Në Stubllën time

Ruhen shumë dokumente

Të historisë sonë kombëtare

Të luftërave për liri

Të shkollës shqipe

Të martirizimit

Dhe të shenjtërimit

Të popullit tim

                        Stubëll, 1 shtator 2014

 

NË BURIMET TONA

 

Bujshëm

Del e rrjedh

Dashuri

Dashuri

Dhe vetëm dashuri

                        Stubëll, 1 shtator 2014

 

PO KËNDOJNË

 

Zjarri i kremtes

Edhe andej i fuqishëm

Po këndojnë

Po këndojnë

Të gjithë

                        Stubëll, 1 shtator 2014

 

IN TUTTI MOVIMENTI

 

Che bello

Io con la regina

In tutti movimenti

Produciamo

E splendiamo

Amore

                        Stublla, 1 settembre 2014

 

PARTECIPIAMO

 

Ovunque dove si muove

Per l’amore

Non manchiamo noi

Andiamo

E partecipiamo

Sempre

Dove respira

E opera

L’amore

                        Stublla, 1 settembre 2014

 

IN QUESTA STAGIONE

 

Ringraziando

La divina mano del miracolo

Tutti siamo allegri

Tutti contenti

Tutti felici

Nel benedetto ballo

Dell’amore

                        Stublla, 1 settembre 2014

 

TEMPO DOPO TEMPO

 

Nella mia Stublla

Nei pericoli secoli

Del fuoco turco – ottomano

Tempo dopo tempo

Ha funzionato

E ha operato

La Scuola Albanese

Ragazzi e ragazze ha indorato

Con raggi della luce

Della sapienza

E della santità

Illirica – dardana

                        Stublla, 1 settembre 2014

 

MI ESPRIMO

 

Vi prego

Senz’altro mi devo

Esprimersi

Apertamente e clamoroso

Amo la regina

Voglio riscaldarmi nel suo fuoco dell’amore

                        Stublla, 1 settembre 2014

 

COME AL PRIMO PASSO

 

Anche oggi

Anche sempre

Divulghiamo

Benedette scintille dell’amore

                        Stublla, 1 settembre 2014

 

SEMPRE SORRIDENTI

 

Non siamo occasionalmente

Nella missione dell’amore

Qui ci sentiamo

Sempre forti

Tra i miracoli

Sempre sorridenti

                        Stublla, 1 settembre 2014

 

NON SI DEVE DIRE

 

Vediamole tutte le cose

Tutti movimenti

Tutti gli errori

In questo mondo

Purtroppo

Non si deve dire che abbiamo visto

No

Non abbiamo visto niente

                        Stublla, 1 settembre 2014

 

TANTI DOCUMENTI

 

Qui

Nella mia Stublla

Si custodiscono tanti documenti

Della nostra nazionale storia

Delle guerre per la libertà

Della scuola albanese

Del martirio

E della santità

Del mio popolo

                        Stublla, 1 settembre 2014

 

NEI NOSTRI FONTI

 

Clamorosamente

Esce e scorre

Amore

Amore

E solo amore

                        Stublla, 1 settembre 2014

 

CANTANO

 

Il fuoco della festa

Anche di là è potente

Cantano

Cantano

Tutti

                        Stublla, 1 settembre 2014

 

 

 (Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora