E shtune, 18.05.2024, 10:48 AM (GMT+1)

Kulturë » Kozeta

Kozeta Zylo: Koka e Djallit

E shtune, 01.02.2014, 03:30 PM


Koka e Djallit

 

Keze Kozeta Zylo

 

Dhe heshtin zemrat me gjak të shprishur,

siç heshtin meitët, të pakallurit në varr,

frikshëm më endet në mjegull papritur,

Koka e djallit, qe të lë pafjalë.

 

Dhe ecën ai mbi hijet e natës,

të përgjumurit i mbyt nën kthetrat e tij,

të çmendurit i bekon brenda faltores,

dhe i shumon ata në qindra mij...

 

Në këtë sarkofag të kobshëm të frikshëm,

si lëndë kimike janë përzier jashtë,

nga reaksioni i tyre me sy të habitshëm,

më shfaqet Dantja, me Ferrin bashkë.

 

Fantazmat e tyre në rrethe të ndryshme,

s'i numëroj dot, jane me shumicë,

mundet që Lira me shtatë tela e Orfeut,

të magjeps dhe Djallin, të mos ngjallë frikë...

 

1 shkurt, 2014

Staten Island, New York

Marrë nga libri me poezi për botim së shpejti

 (Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora